Soud vyslechne posledního svědka v kauze Tatra, bývalou ministryni Parkanovou

V kauze armádních tatrovek se blíží verdikt. Jako poslední svědek dnes vystoupí před Městským soudem v Praze bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Soudce Stanislav Králík se jí chce ptát na okolnosti sporného nákupu armádních aut. Ještě před výslechem se v síni mají probírat utajované materiály, které s případem souvisí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Parkanová měla jako svědkyně vypovídat u soudu už na konci března, omluvila se ale ze zdravotních důvodů.

Soudce Stanislav Králík naopak stihl vyslechnout expremiéra Mirka Topolánka. V roce 2008 byl u schůzky, kde si podle obžaloby řekl tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták o úplatek v přepočtu 80 milionu korun.

„Naprosto vylučuji, a to říkám autoritativně, že by Martin při překladu použil jakoukoli korupční nabídku,“ stojí si za svém Topolánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ shrnula redaktorka Veronika Hlaváčová

Barták tvrdí, že o rozhovor na americké střelnici nežádal on, ale američtí představitelé Tatry. Dodavatel měl totiž se zakázkou problémy.

„Pokud někoho potkám na střelnici v Centerville náhodně, tak bych si musel uvědomit riziko, že ve chvíli, kdy cokoli takového vyslovím, tak okolo je minimálně deset, ne-li dvacet aktérů, a já bych si přivodil fatální problém,“ tvrdí Barták.

Další dva svědci ale tvrdí opak. Někdejší představitelé Tatry - Dankn Selars a William Cabanis proto přiletěli svědčit do Prahy.

Kauza Tatra začala v roce 2006, když si armáda objednala 556 nákladních automobilů Tatra, za vozy měla zaplatit 2,6 miliardy korun. Později armáda zakázku navýšila o další vozy za 100 milionů korun. Tatra ve výběrovém řízení nezvítězila, ale byla vybrána přímo s odůvodněním, že je potřeba podpořit český průmysl. Kontrakt provázela podezření z nestandardních postupů některých aktérů.

„Řekl, že za určitou sumu peněz se problémy mezi Tatrou a firmou Praga vyřeší,“ vypověděl u soudu Cabanis.

Jaký trest navrhne Bartákovi státní zástupce Dušan Táborský, řekne dnes odpoledne. Exministrovi hrozí za přijetí úplatku až osmileté vězení.

„Budu žádat spravedlivý trest. Je tam stále sazba dvou až osmi let. To je také důvod společného řízení se závažnějším trestným činem,“ potvrdil státní zástupce.

Ten se týká zbrojaře Michala Smrže, a jde o pokus o podvod. Hrozí mu až desetiletý trest.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme