Doněčtí vzbouřenci prý znárodnili veškerý průmysl na Donbasu

Separatisté v Doněcké oblasti dnes splnili své výhrůžky a ohlásili „znárodnění“ všech podniků Donbasu. Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na prohlášení šéfa samozvaného parlamentu Doněcké lidové republiky Denise Pušilina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf samozvaného parlamentu Doněcké lidové republiky Denis Pušilin | Foto: Reuters

„Vyhlašujeme plné znárodnění všech podniků oblasti,“ uvedl Pušilin ve zvláštním televizním provolání.

„Souvisí to s tím, že oligarchové na Donbasu odmítli platit daně Doněcké lidové republice. Dál platí kyjevským úřadům, a tím je podporují,“ konstatoval. Neupřesnil ale, jak budou separatisté znárodňování provádět.

Slavjansk obsadila ukrajinská armáda. Dostat se tam dá pouze po polních cestách

Číst článek

Krok má být podle ukrajinských médií přímým útokem na oligarchu Rinata Achmetova, který se dnes povstalcům otevřeně postavil a na protest proti nim zorganizoval protestní akci ve svých závodech.

Podle zpravodajského serveru Ostrov na znárodnění dnes zareagoval utvářením vlastních bojových oddílů Štít, které mají chránit jeho podniky před útoky povstalců.

Achmetov na východě Ukrajiny zaměstnává 300 tisíc lidí a podle místních novinářů tam rozhoduje bezmála o všem. Jeho dnešní akce může mít velký dopad na vyhrocený spor povstalců s kyjevskou vládou.

Protest proti proruským separatistům v mariupolském závodě oligarchy Rinata Achmetova | Foto: Reuters

Achmetov až dosud s přímou podporou nového režimu váhal, i když opakovaně vyzýval k zachování jednoty země.

Ukrajinský parlament dnes schválil „memorandum o míru a porozumění“, které předpokládá decentralizaci státní správy a posílení pravomocí místních samospráv.

Podle televize Espreso má právě tento slib být odměnou pro Achmetova, který prý bude mít decentralizované orgány na východě země pod kontrolou.

Separatistická Luhanská republika na východě Ukrajiny prý požádala OSN o uznání

Číst článek

Donbaský lid podle Pušilina svůj názor vyjádří na demonstraci, kterou separatisté svolali do Doněcka na 25. května. Právě ten den se budou na Ukrajině konat prezidentské volby, které vzbouřenci hodlají bojkotovat.

Luhanská a Doněcká oblast | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme