Loňské povodně těžce poznamenaly turismus v saském Švýcarsku. Příjmy klesly až o 35 procent

Záplavy na Labi loni těžce poznamenaly turistickou sezónu v česko-saském Švýcarsku. Na německé straně hranice klesly zisky až o třetinu. Teplou zimu a jaro využili mnozí hoteliéři a obchodníci k opravám poničených budov. Přesto některé hotely a penziony letos neotevřou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Promenáda v Bad Schandau byla loni celá pod vodou | Foto: Klára Stejskalová

V Bad Schandau běží práce na plné obrátky. Na řadě domů jsou dodnes poznat následky povodní. Nejznámější hotel ve městě ‚Labská rezidence‘ neotevře ani na letošní sezónu.

„Některá místa jako školku nebo hasičárnu se nám podařilo rychle opravit. Ale škody byly enormní, dosáhly 16 milionů eur, takže minimálně rok dva se tu bude ještě opravovat," říká Andreas Eggert, starosta obce, která je živá z turistického ruchu.

Starosta ale pevně věří, že navzdory tomu, že některé hotely a penziony zůstávají zavřené, se sem turisté letos už vrátí a ztráty budou minimální.

Jeden z hlavních magnetů obce sousedící s Hřenskem jsou lázně Toscana. I ty poničily loňské povodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V německém Bad Schandau natáčela zpravodajka Klára Stejskalová

„Měli jsme zaplavené sklepy a technické zázemí. Do oprav jsme investovali sedm milionů eur,“ říká manažer lázní Axel Hausmann. O Velikonocích přivítali první návštěvníky, ty z Česka nevyjímaje.

„Některé dny tvoří Češi až 30 procent klientů,“ doplňuje.

Nákladnou opravu, v jejímž rámci tu vybudovali i novou restauraci, zaplatily z velké částky pojistky.

Některé fasády domů v německém Bad Schandau se opravují až letos | Foto: Klára Stejskalová

„Vláda vytvořila po povodních fond solidarity, do kterého přispěly všechny spolkové země,“ prozrazuje starosta Eggert.

Další peníze získali podle něj z evropských fondů: „Povodně v roce 2002 nás zaskočily. Od té doby jsme se poučili, takže škody byly poloviční navzdory tomu, že byly postižené stejné objekty jako při povodních 2002."

Hotel Elbresidenz v německé obci Bad Schandau neotevře ani letos | Foto: Klára Stejskalová

Při procházce podél Labe je ještě na několika domech vidět, kam až voda dnes klidně tekoucí řeky sahala.

„Člověk ještě nějaké škody vidí, ale vypadá to už pěkně. Lidé se snažili dát obchody co nejdříve dohromady. A to je fajn,“ pochvalují si místní.

Chtějí mít obec co nejhezčí, i když jak říká starosta Eggert, musí počítat s tím, že povodně zas přijdou: „Ale poučili jsme se. Především pokud jde o organizaci a včasné varování. Bohužel tady v Bad Schandau nemůžeme jako na jiných místech vybudovat protipovodňové hráze nebo bariéry. Na to je tu údolí Labe příliš úzké."

Oprava lázní Toscana ve městě Bad Schandau přišla na 7 milionů eur | Foto: Klára Stejskalová

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme