Českem se ženou další bouřky, na Plzeňsku i Olomoucku hrozí povodně

Silný déšť působí v Česku další komplikace. V Plzeňském kraji stále hrozí nebezpečí záplav, na třetím povodňovém stupni jsou tam na třech místech dvě řeky. Meteorologové varují před povodněmi také v Olomouckém kraji. Silné bouřky, místy doprovázené přívalovými dešti a kroupami, hrozí na většině území Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Plzni-Koterově byl na Úslavě vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity | Foto: David Prantl

Na nejvyšším třetím stupni povodňové aktivity jsou v Plzeňském kraji stále řeky Klabava a Úslava. Klabava je na trojce v Hrádku u Rokycan a v Nové Huti a Úslava v Plzni - Koterově. Lidé tam už postavili hráze z pytlů.

„Je tady připravená hromada písku, máme tady nějakých 1500 pytlů na protipovodňové hráze, aby byly ochráněny nemovitosti, které jsou u řeky,“ popsal odpoledne velitel sboru dobrovolných hasičů v Koterově Petr Jůzek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorologové dál varují před povodněmi v Plzeňském kraji. O aktuální situaci i prevenci a protipovodňových opatřeních mluvili na Radiožurnálu starosta Hrádku u Rokycan Jaroslav Pertlík a Miloň Kučera, ředitel závodu Berounka Povodí Vltavy.

V podvečer tam opět pršelo a Úslava znovu začala stoupat. Kolem 18. hodiny dosahovala hladina výšky 236 centimetrů. Po 20. hodině sice začala klesat, podle místních se ale situace může rychle změnit:

„Když to začne přetékat u břehů, berou hasiči čerpadla. Ale když už to jde jak se říká přes most, nedá se s tím nic dělat. V roce 2002 jsme to také udrželi do těch zhruba 50 čísel, ale pak se začne tlačit spodní voda přes studny a všechno to začne stoupat a nejde s tím dělat nic.“

Večer pršelo také v Hrádku u Rokycan, kde hladina řeky Klabavy od rána kolísala kolem 180 centimetrů.

„Ráno jsme měli 183 centimetrů, pak jsem byl optimistický, protože začala klesat. Teď opět ale prší a hladina se opět zvedá o centimetr za půl hodiny. Zatím se řeka drží v korytě, ale přesto jsme se rozhodli preventivně postavit protipovodňovou stěnu,“ popisuje starosta Hrádku Jaroslav Petrlík.

V Klatovech se kvůli ucpaným odtokům propadla střecha u jedné z firem. Hasiči evakuovali 22 lidí, nikdo se nezranil.

Meteorologové varují před povodněmi také v Olomouckém kraji. Konkrétně v okresech Jeseník a Šumperk. Nad oblastí jsou silné bouřky skoro bez pohybu a v úhrnech za poslední dvě hodiny už spadlo 60 milimetrů srážek.

„Bouřková činnost se nad uvedeným územím bude udržovat i v nejbližších hodinách. V této oblasti může docházet k rychlým vzestupům hladin menších toků a dosažení stupňů povodňové aktivity,“ varují metrologové. Dosažení třetího stupně povodňové aktivity očekávájí v nejbližší době na Bělé v profilu Mikulovice.

Některá místa Jesenicka už postihly lokální záplavy. Voda se z kopců a polí valí do obcí a zatopila sklepy několika rodinných domů. V České Vsi chtějí hasiči postavit provizorní hráz z pytlů s pískem. Ve Zlatých Horách pak zachraňují muže, který uvízl s autem v proudu vody.

Silný déšť způsobil škody i ve středních Čechách, hlavně na Příbramsku. Tam se navíc ráno protrhla hráz rybníka Linhart u obce Zduchovice, voda zatopila silnici i několik sklepů.

Do vedlejšího Kamýku nad Vltavou následně dorazila povodeň a strhla část svahu, na kterém stojí domy. Statici usoudili, že v nich zatím mohou rodiny zůstat.

„Mně to tady vlastně vzalo čtvrt parcely. Čekal jsem, že mi spadne barák, protože to je dva metry od něj,“ ukazuje jeden z majitelů domu, který ve svahu dvacet let budoval zahradu.

Na větší průtok už se připravuje také Povodí Vltavy. Podle mluvčí Michaely Pohůnkové je ale v korytu řeky dostatečná rezerva.

„V současné chvíli disponují vodní díla vltavské kaskády zcela volnými retenčními prostory a zčásti volnými zásobními prostory. Vytváříme tak větší rezervu pro případné zachycení zvýšených průtoků,“ popsala.

Protože Vltava v Praze nejspíš večer dosáhne prvního povodňového stupně, rozhodl magistrát v rámci preventivních opatření zavřít protipovodňová vrata na Čertovce.

Bouřka se silným deštěm se odpoledne přehnala přes Posázaví. Voda zatopila i část železniční trati z Čerčan do Světlé nad Sázavou. Na koleje se dostalo bahno a provoz zastavily také polámané větve. Vlaky nejezdí mezi Zručí nad Sázavou a Kácovem.

Až voda opadne, musí ale technici nejdřív zkontrolovat, jestli nejsou koleje podemleté. Po bouřce jsou problémy také na trati z Kutné Hory do Zruče nad Sázavou. Tam jsou koleje zaplavené mezi Zbraslavicemi a Zručí.

Voda podemlela také trať v Mladé Boleslavi. Rychlíky a většinu regionálních spojů nahradily v úseku Mladá Boleslav - Bakov nad Jizerou autobusy.

Jan Markup, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme