Soupeření na vodě, ale příkladná souhra na suchu. I to jsou Primátorky

Praha se těší na 101. ročník Primátorek, který začne zítra a vyvrcholí v neděli dopoledne. Tento festival českého veslování žije a košatí i díky tomu, že zatímco na vodě pražské oddíly soupeří, při organizaci závodu už dlouhé roky poctivě spolupracují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátorky 2008

Primátorky 2008 | Foto: Monika Horská

„Myslím, že mezi veslaři idylka panuje,“ přikyvuje Petr Šveňha, předseda veslařského oddílu Bohemians, který se při letošním ročníku Primátorek ocitl v hlavní roli.

„Pražské oddíly pořádají Primátorky. Vždycky je akorát rozdíl, že jeden z nás je šéf té skupiny. Pak se ten rok Primátorky ukazují v barvě daného klubu. Letos bude všechno zelené, loni bylo všechno bílé a až to za rok bude dělat Slavia, bude všechno červené. Vůbec žádná řevnivost nepanuje a doufám, že ani nikdy panovat nebude.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákulisí Pražských primátorek odkrývají jejich pořadatelé

Příprava na závod pořádaný v centru hlavního města není pro organizátory nijak jednoduchá a pokud má být dovedena ke zdárnému konci, žádá si dobře sehranou partu nadšenců. K těm nejzasloužilejším patří určitě dlouholetý předseda ČVK Praha Josef Blecha.

„V roce 1988 jsem začal. Když jsem si tenkrát přivzal pana Gotwald někdejšího předsedu ČVK, aby mě to učil. Od té doby mi to zůstalo na hrbu,“ říká jeden z těch, bez kterých by Primátorky sotva mohly startovat do druhého století svojí existence.

„Člověk musí být zapálený. Táta mě vozil už v kočárku do Podolí do staré dřevěné loděnice. Můj syn, který teď trénuje, si můžete někde přečíst, že jsem ho donutil, ale že toho nelituje. Naopak je rád.“

A zatímco Petr Blecha jako trenér elitní osmy pražské Dukly bude zvědav na výkon svých borců v souboji o Primátorský štít. Jeho otec se teď může především těšit na atmosféru, která toto setkání veslařů několika generací pravidelně provází.

Aleš Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme