Brazilci se na pláži Copacabana ponořili do oslav, nerozehnali je ani demonstranti

Začal světový svátek fotbalu a obyvatelé pořadatelské Brazílie měli dvojí důvod k oslavě. Jejich reprezentace vyhrála úvodní zápas jubilejního 20. mistrovství světa. A tak propukla první brazilská oslava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilské fanynky slaví na pláži Copacabana úvodní vítězství na šampionátu | Zdroj: Reuters

Ne na náměstí, ale na pláž. Po chodníku s černobílou vlnou na Copacabaně šlapou desítky tisíc nohou směrem k obřím obrazovkám. Je tu největší FIFA FanFest v celé Brazílii.

Na trávník v dalekém Sao Paulu vybíhají brazilští borci, a to už je žlutá a zelená barva, která převládá v davu, i slyšet. Cizinci jsou tu také, ale někteří z nich v brazilských dresech. A desítka na zádech mnoha z nich dává jasně vědět, která bedra na trávníku mají největší zátěž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy Brazilců po úvodní výhře sledoval David Koubek

Přichází smutek z vlastního gólu a brzy ho střídá strach. Objevují se demonstranti, kteří mají mistrovství za marnotratné vyhazování peněz. Včetně radikálů z černého bloku a policie.

„Chceme zdravotnictví a školství, ať se jde vycpat Brazílie s titulem,“ zpívají a v rukou nesou transparenty namířené proti FIFA i proti samotným hráčům.

„Oni nic nezmění, protestovat proti mistrovství je k ničemu. Fotbal je pro zábavu. A v Brazílii se krade už od doby, co ji objevili,“ rozčiluje se Obirajara, který se oděný do brazilské vlajky nebojí vmísit do davu, který nahání hrůzu.

Tým demonstrantů, který tady fandí Chorvatsku, měl doposud navrch a naháněl trochu strach brazilským fanouškům. Jenomže Brazílie dala gól a v tu chvíli se síly vyrovnali- demonstranti 1, brazilští fanoušci 1.

Demonstranti se vytrácejí a Brazílie dál skóruje. S každým gólem se křičí, střílí ohňostroje. Přesto někteří fandové cítí potřebu ukázat cizincům, že Brazílie není jen tahle pláž a fotbal:

„Všichni milujeme Brazílii, ale pro místní je to mistrovství ostudy. Korupce, zanedbané nemocnice a lidi na chodbách, lidé hladoví, školy jsou příšerné. Musíte to říct všude u vás,“ říká Júlio, oděný od hlavy až k patě do barev Brazilské vlajky.

Brazilci už vidí své hráče ve finále

Se závěrečným hvizdem píšťalky ale už naplno propuká oslava. Chlapi řvou, ženské tancujou. Fandové hodnotí. A fanynky ještě ochotněji. „No, může vyhrát, ale je potřeba se zlepšit,“ tohle je hodnocení Milene a Gisele.

„Doufám, že do příště to trenér vylepší. Kdyby Chorvatsko hrálo líp, tak by nás porazilo. Takhle po zápase,“ nadšená z výhry, ale stále nohama na zemi posuzuje první zápas Jacqueline.

Podle ní ve finále na stadionu Maracana narazí Brazílie na Argentinu, dostane první gól, ale otočí na 2:1 a konečně doma zvítězí. V to tady chtějí věřit všichni.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme