Olšanské hřbitovy 'ožijí', v kavárně chtějí nabízet rakvičky se šlehačkou

Olšanské hřbitovy se více otevřou veřejnosti. Správa pražských hřbitovů tam chystá kavárnu, kde se bude podávat černá káva a rakvičky se šlehačkou, a obchod s dárkovými předměty. Pořádat by se tu měla i čtení z děl spisovatelů, kteří jsou na hřbitově uloženi. Zlepšit by se měl také systém ostrahy proti zlodějům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olšanské hřbitovy v Praze 10 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Olšanské hřbitovy jsou největším pražským pohřebištěm. Mají rozlohu přes 50 hektarů. Správa pražských hřbitovů chce tento prostor využít k netradičním aktivitám.

„Zavádíme například komentované prohlídky hřbitova, čtení z literatury zde pohřbených literátů, jejichž hroby jsou opuštěné, zapomenuté. Často jsou to jména, která dnes většinové populaci nic neříkají.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O plány Správy pražských hřbitovů na Olšanech i reakce na ně se zajímal Jan Charvát

„Jedno z využití prostoru by mohlo být i pořádání nějakých workshopů. Mám nabídku na workshopy týkající se právě i funerálních témat, takže třeba workshop výroby netradičního parte,“ popisuje šéf Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

U Olšanských hřbitovů by měla vzniknout kavárna a dárkový obchod. „Naším záměrem je zřídit u hřbitova informační centrum spojené s kavárnou, která bude sloužit jak pro pozůstalé, tak pro návštěvníky, kteří sem přicházejí v rámci cestovního ruchu. Tento multifunkční prostor by mohl sloužit i jako giftshop – místo, kde se dá sehnat nebo koupit literatura o nějaké památce,“ pokračuje Červený.

Návrhy na větší otevření hřbitova veřejnosti, plánovaná čtení nebo exkurze se u lidí setkaly s rozporuplnými reakcemi. „Nemyslím si, že by to bylo zrovna vhodné. Na hřbitově by měl být klid a úcta k pohřbeným,“ myslí si oslovený muž. „Olšany jsou trochu opomíjené, asi to nebude špatný nápad,“ svěřila se Českému rozhlasu jedna žena.

Nový bezpečnostní systém

Problémem na pražských pohřebištích stále zůstává bezpečnost. Podle Martina Červeného byla nedávno ukradena celá náhrobní deska, často také mizí bronzové plastiky.

„Na Olšanských hřbitovech je poměrně čerstvě vybudovaný kamerový systém, pak jsou to zařízení, kterým se říká fotopasti, které cirkulují po všech našich hřbitovech, platíme si ostrahu... Nicméně jsme si vědomi toho, že naše řešení mají ještě svoje mezery,“ připouští.

Na Olšanských hřbitovech se proto chystá nový systém. Ten bude monitorovat šlápnutí a pohyb a soustředí se na místa, která jsou pro zloděje atraktivní.

Simona Bartošová, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme