Papež František se omluvil za korupci mezi duchovními

Hlava katolické církve se ve svém kázání omluvila za korupci mezi duchovními. Pappež František přiznal, že i mezi kněžími se najdou lidé, kteří zneužijí svou moc k osobnímu obohacení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František rozmlouval za korupci i v řadách duchovnstva a omluvil se za ní

Papež František rozmlouval za korupci i v řadách duchovnstva a omluvil se za ní | Zdroj: Reuters

"Když v novinách čteme, že ta či ona osoba je zkorumpovaná, a to včetně některých prelátů, pak jako křesťané musíme za ně žádat o prominutí," řekl podle agentury ANSA papež.

Při pondělní mši papež podle Rádia Vatikán upozornil, že zkaženost mocných je nakonec placena chudými, kteří se kvůli chamtivosti druhých ocitají bez toho, co potřebují a na co mají právo.

"V tisku často čteme, jak skončil u soudu politik, který kouzelně zbohatl, jak skončil před soudem šéf podniku, který pohádkově zbohatl, tedy vykořisťováním svých zaměstnanců.“

„Mluví se hodně o prelátovi, který se příliš obohatil, opustil svoje pastorační povinnosti, aby pečoval o svoji moc. Tak je to se zkorumpovanými politiky, podnikateli i církevními hodnostáři,“ uvedl Svatý otec.

„Jsou takoví všude. A je třeba si říci pravdu: korupce je hřích, který je na dosah a jehož se dopouští ten, kdo má ekonomickou, politickou či církevní pravomoc nad druhými. Všichni jsme pokoušeni korupcí.“

Za jediné východisko považuje papež službu

„Tento hřích je na dosah, protože kdo má nějakou pravomoc, cítí se mocný, cítí se skoro Bohem," citovala vatikánská rozhlasová stanice z papežova kázání.

Důsledkem ekonomické a politické korupce je podle Františka kupříkladu nedostatek léků v nemocnicích a děti bez možnosti se vzdělávat.

"Avšak jediným východiskem z této zkaženosti, jedinou cestou k překonání pokušení a hříchu korupce, je služba. Korupce totiž vychází z domýšlivosti a pýchy, zatímco služba pokořuje. A skromná dobročinná láska pomáhá druhým," prohlásila hlava katolické církve.

Papež také odsoudil finanční trhy, které podle něj vládnou nad osudem lidí a neslouží jejich zájmům, a všechny ty, kdo prosperují pomocí finančních spekulací.

"Spekulace kolem cen potravin je skandál, který má vážné dopady na přístup nejchudších lidí k jídlu," prohlásil František na pondělním kolokviu o "odpovědném investování".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme