Třeboň chce opravit Dům Štěpánka Netolického, žádá o dotaci přes 30 milionů

Dům významného rybnikáře Štěpánka Netolického na třeboňském náměstí se možná brzo dočká opravy. Město v něm chce vybudovat Centrum třeboňského rybníkářského dědictví. Na rekonstrukci žádá o dotaci. Historická památka donedávna sloužila jako obřadní síň a výstavní prostor. Na opravy už v minulosti město grant získalo, ale v březnu ho zastupitelé odmítli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třeboň

Třeboň

Novou žádost o podporu z evropských dotací podalo město Třeboň v těchto dnech. Dotace by byla 100 procentní. Město by tak nemuselo nic doplácet, pouze by muselo zajistit provoz objektu. Starostka Třeboně Terezie Jenisová z KDU- ČSL odhaduje náklady na opravu 33 milionů korun.

„Je to památkově chráněný objekt, proto je i rekonstrukce takto finančně náročná. Chceme zrekonstruovat dům jako takový, který je významnou historickou památkou, a chceme ho zpřístupnit veřejnosti, plánujeme v něm vybudovat Centrum třeboňského rybníkářského dědictví,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Město Třeboň chce opravit Dům Štěpánka Netolického. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Mária Pfeiferová.

„Právě Centrum třeboňského rybníkářského dědictví a soubor jeho kulturních a přírodních památek jsou tím, co aspiruje na zápis na seznam UNESCO,“ dodává.

S opravou za 30 milionů korun ale nesouhlasí opozice současného vedení města. „Dům Štěpánka Netolického je rozhodně třeba nějakým způsobem opravit a vdechnout mu život. Ale ten projekt není životaschopný, není po něm poptávka,“ naznačuje Jan Váňa, zastupitel za ODS.

„Třeboňáci ani návštěvníci takovou věc ve městě nepostrádají. Navíc tady máme expozici Třeboňsko a lidé, dneska Dům přírody, máme tady Krční dům, kde jsou akvária. Čili poptávka tady není,“ dodává.

Upozorňuje také na cenu rekonstrukce a provozní náklady do budoucna. „Těch 33 milionů je závratná suma, za kterou se dá postavit 10 či 11 rodinných domů na klíč. Provozně to bude město stát asi 2miliony ročně. Budeme to platit z rozpočtu a nezbyde na jiné věci,“ vysvětluje Váňa.

Pokud město Třeboň dotaci získá, rekonstrukce bude hotová do konce roku 2015.

Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme