Pezoldová je dcerou Jindřicha Schwarzenberga. Jak uvedla Česká televize, kvůli rodovým zvykům dal její otec v závěti přednost mužskému dědici, svému adoptivnímu synu Karlovi z orlické větve rodu.
„Nevystupoval jsem jako nejvyšší státní zástupce. Šlo mi čistě o to, aby se doutnající spor dvou lidí pokud možno ve smírné podobě urovnal,“ uvedl ke kauze nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Cesty v zámeckém parku v Třeboni dohromady měří osm kilometrů. Kromě toho, že se tak parku vrátila podoba z 19. století, umožní nový povrch lepší hospodaření s vodou.
Ze zámku zmizely dvě třetiny mobiliáře, včetně obrazů a šperků. Přesný seznam věcí, které se prodaly, a údaje o tom, kolik za ně lidé zaplatili, ale chybí.
„Jeho agresivita, projevy i chování bylo tak vyhrocené, že se poškození začali skutečně obávat o svůj život i zdraví,“ řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.
Rybáři od pondělního rána zatahují sítě na rybníce Svět. V kádích skončí podle odhadu 120 tun tržního kapra a 20 tun dalších druhů ryb, hlavně amura, tolstolobika, štiky a candáta.
Třeboň prohrála soudní spor s nevidomým Karlem Lukášem. Od města si chtěl pronajmout byt. Přestože nabídl nejvyšší cenu, bydlení nezískal. Soud se nakonec muže zastal.
Premonstráti z Teplé stáhli žaloby na Rybářství Třeboň, které podali kvůli církevním restitucím. Žaloby měly řešit soudy v Tachově a v Karlových Varech. V prohlášení premonstráti uvedli, že spory o majetek nechtějí řešit soudní cestou se soukromými firmami, ale jen se státem.
Hlavní cenu poroty v Mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé na Anifilmu v Třeboni získal španělský režisér Sam Conflictivos za hororovou loutkovou komedii Posedlý. Nejlepším snímkem pro děti porota vyhlásila Příběh o princezně Kaguje japonského režiséra Isao Takahaty ze Studia Ghibli, jenž byl letos nominován na Oscara.
S vážným poleptáním vnitřních orgánů skončila v noci na sobotu v péči lékařů 21letá žena z Jindřichohradecka. Na maturitním plese v Třeboni nejspíše vypila zatím neznámou chemikálii. Další žena byla ošetřena na pohotovosti.
Třeboň se ode dneška promění v pohádkové město. Až do neděle tam potrvá divadelní festival. Prostřednictvím loutkových i činoherních představení se lidé můžou nechat vtáhnout do světa, kterému vládnout čarodějnice a skřítci.
Řidiči jedoucí po silnici mezi Třeboní a Českými Budějovicemi musejí ode dneška počítat s dopravními komplikacemi. V Lišově totiž začíná oprava hlavního tahu městem. Práce by měly skončit přibližně do poloviny prosince.
Jihočeské lázně v Třeboni přežily krizi lázeňství. Vrací se lidé, kteří si pobyt platí sami, i pacienti, kterým léčbu hradí zdravotní pojišťovna. Klientů přijíždí o desítky procent více než loni. K jejich návratu pomohly i tisíce dopisů, které lázně svým bývalým klientům rozeslaly.
Senioři v Třeboni si můžou pomoc strážníků městské policie přivolat stiskem jediného tlačítka. Stačí jim k tomu nenápadný náramek na zápěstí a domácí stanice podobná modemu. Pomoc přijede, když se jim udělá špatně nebo u jejich dveří zazvoní neodbytní podomní prodejci.
Dvě desítky seniorů využívají v Třeboni takzvané bezpečnostní náramky. Zařízení jim umožní rychle přivolat městskou policii – v případě nebezpečí, zdravotních problémů, nebo když u dveří zazvoní neodbytní podomní prodejci. Protože se náramky osvědčily, pořídí jich Třeboň dalších deset.
Lidé v Třeboni nejsou spokojení se stavem místní polikliniky. Dům v Klofáčově ulici, kde mají své ordinace praktičtí lékaři pro dospělé a děti, revmatolog, diabetolog nebo třeba logoped, je podle nich zastaralý. Nápravu žádají po městě, tomu ale budova nepatří.
Unikátní vědecké laboratoře vznikly v jihočeské Třeboni. Ve starém barokním mlýně mají špičkové centrum na výzkum řas, sinic a bakterií. Jde o jediné místo v České republice, kde se ve velkém množství pěstuje dnes tolik populární zelená řasa Chlorella.
Jižní Čechy ožívají jazzem. Přijede světoznámý Richard Bona i mnoho dalších interpretů. Jazzový festival začal dnes v Třeboni, v pátek a sobotu pokračuje v Českých Budějovicích. Ujít si ho nenechají ani jihočeští jazzmani. Právě ti vystoupí na úvod každého večera.
Třeboňští odmítají protipovodňová opatření na rybníku Rožmberk. Jejich vlivem by voda zaplavila některá území a několik domů, které by lidé museli opustit. Město se s námitkou ozvalo až v letošním roce, i přesto, že změna územního plánu mluví o likvidaci osady Hvízdalka už od roku 2005.
Skupina Kryštof je hlavní hvězdou hudebního festivalu Okolo Třeboně. Vystoupí dnes večer v třeboňském zámeckém parku. Pořadatelé očekávají několik tisíc návštěvníků.
Dům významného rybnikáře Štěpánka Netolického na třeboňském náměstí se možná brzo dočká opravy. Město v něm chce vybudovat Centrum třeboňského rybníkářského dědictví. Na rekonstrukci žádá o dotaci. Historická památka donedávna sloužila jako obřadní síň a výstavní prostor. Na opravy už v minulosti město grant získalo, ale v březnu ho zastupitelé odmítli.
Část Státního oblastního archivu v Třeboni se tento týden stěhuje ze zámku do augustiniánského kláštera, který prochází rekonstrukcí. V první etapě se přestěhuje administrativní část a studovny archivu. Rekonstrukce a stěhování budou pokračovat i v příštích letech.