Slovenskou vládu čekají první personální změny, opustili ji dva ministři

Slovenskou vládu opustili na začátku druhé poloviny funkčního období první dva ministři. Demisi podali šéfové resortů hospodářství a školství Tomáš Malatinský a Dučan Čaplovič. Podle komentátorů jde ale spíše o kosmetické změny určené voličům než o rekonstrukci kabinetu. Premiér Robert Fico musí navíc řešit první vážný spor s prezidentem Andrejem Kiskou. Kvůli jmenování ústavních soudců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico volby prohrál | Zdroj: Reuters

O změnách ve vládě se na Slovensku spekulovalo delší dobu. Premiér Robert Fico letos neuspěl v prezidentských volbách a jeho straně SMER pomalu klesají preference.

To, že slovenská vládní strana potřebuje výměnu tváří na všech úrovních, přiznal slovenský premiér o víkendu na stranickém sjezdu. „Objevují se i případy takzvaného zpanštění strany, ale i případy arogance některých jejích představitelů,“ prohlásil Fico.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demisi ministrů slovenské vlády i první konflikt mezi premiérem Ficem a prezidentem Kiskou kvůli ústavním soudcům přiblížil bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Odcházející ministr hospodářství Tomáš Malatinský, který ve vládě SMERu působil jako nestraník, byl podle některých komentátorů spíše maskotem premiéra ve smyslu, že coby významný podnikatel měl veřejnosti ukázat, že sociální demokrat Robert Fico si kromě odborů rozumí také se zaměstnavateli.

Malatinský řekl, že se s premiérem na demisi dohodl. „Nevím o žádném svém velkém selhání. Každopádně je čas na nějakou změnu a já se tomu nebráním.“

Demisi dnes oznámil také ministr školství Dušan Čaplovič. Ten čelil dlouhodobé kritice hlavně za to, že nedokázal prosadit potřebné reformy vzdělávacího systému. K tomu se pak navíc přidaly záležitosti typu předražených nákupů na ministerstvu.

Strana SMER má sice i dva roky po volbách pořád preference v průzkumech na úrovni 35 procent. Zároveň ale zaznamenala sérii neúspěchů. Loni například prohru v krajských volbách v Banské Bystrici, kde vyhrál pravicový populista Marian Kotleba, letos zas oslabení v eurovolbách.

Spor o ústavní soudce

Premiér Robert Fico se nyní navíc dostává do prvního vážného sporu s novým prezidentem Andrejem Kiskou kvůli jmenování ústavních soudců. Kiska se totiž rozhodl jmenovat pouze jednu kandidátku z celkem šesti, které mu před několika měsíci předložil parlament ovládaný stranou SMER.

„U pěti kandidátů jsem dospěl k názoru, že jejich odborná způsobilost není dostatečná pro zastávání funkce soudce ústavního soudu,“ řekl prezident. Podle něj by měl parlament zvolit čtveřici nových kandidátů na ústavní soudce.

Premiér Rober Fico si ale myslí, že prezident nemá právo nejmenovat kandidáty na ústavní soudce předložené parlamentem.

Odborníci upozorňují na to, že slovenská ústava sice říká, že prezident jen jmenuje ústavní soudce, na druhé straně Andrej Kiska se podle nich bude zřejmě opírat o nedávný výrok ústavního soudu, který nedávno posílil pravomoci prezidenta ve smyslu, že může i nejmenovat některé volené činitele.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme