Šéf ruské diplomacie Lavrov vyzývá Ukrajinu k zastavení palby

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval k okamžitému zastavení palby na východní Ukrajině. Usiluje tak hlavně o zpomalení úprku jednotek proruských separatistů. Ty už armáda vytlačila z několika měst a obcí. Separatisté se stahují do Doněcku a Luhansku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Zdroj: Reuters

Podle šéfa ruské diplomacie jde o krok v zájmu všech stran a jeho oddalování je neomluvitelné. Lavrov tvrdí, že situace na východě Ukrajiny připomíná Srbsko po sérii bombardování v souvislosti s kosovskou krizí letectvem NATO v roce 1999.

Šéf ruské diplomacie vyzval ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby umožnil jednání za účasti OBSE, Ruska a ukrajinské vlády a zástupců separatistů, které by vedlo k vyřešení ozbrojené fáze ukrajinské krize. K podpoře vyzval také země Evropské unie a Spojené státy.

Mezitím se do bývalých povstaleckých bašt Slavjansku, Kramatorsku a dalších míst podle ukrajinských médií vrací normální život. Města v minulých dnech dobyla ukrajinská armáda a ukončila tak několik měsíců vlády tamních samozvaných proruských separatistů.

Dobytá města opustilo jen minimum tamních většinově rusky mluvících obyvatel. A i ti, kteří ze strachu před vojenskou operací uprchli, se vracejí. Ukrajinská armáda distribuuje v dobytých oblastech potravinovou pomoc. Do včerejška jí bylo 25 tun.

Pokračuje také čištění zaminovaných oblastí. Strach z ukrajinského útoku ale roste v Doněcku. Lidé příliš nevěří tvrzením, že vojsko město jen obklíčí a nezaútočí na něj. Město teď mají v rukou tisíce ozbrojených proruských separatistů, kteří se ubytovávají ve studentských kolejích.

Doněck a Luhansk | Foto: Český rozhlas

Alexander Tolčinský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme