Turisté nesmí do lesa v části Krkonoš. Zákaz platí kvůli nájezdům sběračů borůvek

Kvůli sběračům borůvek omezuje správa Krkonošského národního parku vstup do části hor. Opatření se ale netýká žádné z turistických cest. Namířené je hlavně proti profesionálním sběračům borůvek. Turistů se ale většinou nedotkne, na cestách zákaz neplatí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Borůvky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Omezení vstupu do části hor platí už čtrnáctým rokem. Podle Petra Hartmana - strážce parku - byla situace v prvních letech například na Kozích hřbetech neúnosná.

„Zhruba před deseti až patnácti lety byly do těchto míst pořádané hromadné výpravy převážně polských občanů z podhůří,“ říká Hartman.

V prvních letech zákazu řešila ročně správa parku až 350 případů. Někteří sběrači používali až půl metru široké hřebeny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákazu vstupu asi do 15 procent Krkonoš natáčel reportér Jiří Fremuth

„Organizovanější skupiny si to různě upravovali. Například měli zásobník vyvedený pomocí hadice přímo do batohu, takže při zvednutí se česáček vysypal,“ vysvětlil Hartman.

Dnes už je situace díky letitým kontrolám mnohem lepší. Omezení vstupu na patnácti procentech území parku ale platí dál.

V první zóně se turisté mohou celoročně pohybovat jen po vyznačených cestách, takže omezení se podle Michala Skalky ze správy parku lidí dotýká území s nižším stupněm ochrany.

„Ve druhé a ve třetí zóně je opatření pouští pouze na cesty. Nedotkne se tak ani cyklistů, ani pěších turistů,“ uvedl.

Omezení platí do poloviny října a za jeho porušení hrozí až deset tisíc korun pokuty. Letos je ale na hřebenech borůvek málo a tak strážci neočekávají větší problémy.

Mapa dočasného omezení vstupu do KRNAP kvůli sběračům borůvek | Foto: KRNAP

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme