VZP má opět problémy s ozdravnými pobyty pro malé astmatiky. Kvůli výběru vítěze zakázky

Měl to být chvályhodný projekt, který umožní dětským astmatikům ozdravný pobyt u moře. Jenže program s názvem Mořský koník přidělává Všeobecné zdravotní pojišťovně spíš samé problémy. Třeba před třemi roky se ukázalo, že na cestu k moři si vyrazilo celé tehdejší vedení pojišťovny. Jindy Nejvyšší kontrolní úřad odhalil, že VZP platila cestovkám i za neobsazená místa. A teď musí pojišťovna vysvětlovat, jak vybrala vítěze zakázky na ubytování pro děti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna, VZP na Vinohradské ulici

Všeobecná zdravotní pojišťovna, VZP na Vinohradské ulici | Foto: Filip Jandourek

Projektem Mořský koník se největší pojišťovna v zemi snaží získat u veřejnosti kladné body. Experti chválí ideu třítýdenního pobytu u moře. Ten prý výrazně pomáhá nemocným dětem posilovat imunitu.

Pochybnosti ale budí způsob, jakým si Všeobecná zdravotní pojišťovna zvolila vítěze zakázky. Výběr se sice odehrál už na konci roku 2013, ale až nedávná kontrola podle Igora Nykla ze správní rady pojišťovny ukázala na slabá místa:

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Mořského koníka informovala redaktorka Markéta Chaloupská

„Když se rozjely kurzy koníka, tak nikdo nemohl pořádně vědět, jak to vypadá. Až první turnus a inspekční cesta ukázaly, že to s lůžky není tak, jak má být. Z toho je tedy jasné, že nějaký problém tam je.“

Zakázku vyhrála ostravská cestovní kancelář Kovotour Plus. Ta se zavázala ubytovat děti ve dvoulůžkových pokojích. Konkrétně jich naslibovala 205. VZP ale toto kritérium z výběrového řízení nezanesla do smlouvy a firma proto závazek plnit nemusí. Podle právničky občanského sdružení Oživení Andrey Kohoutkové jde o zcela netransparentní postup: „Tento postup považujeme za diskriminační.“

Sdružení kvůli tomu dokonce poslalo podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Mluvčí VZP Oldřich Tichý se brání, že šlo jen o pomocné kritérium: „Toto kritérium bylo naprosto dílčí. A nemohlo nijak ovlivnit výsledek.“

To ale podle právničky Andrey Kohoutkové není pravda:

Opalování na pláži (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixmac

„Pokud je nějakému kritériu přisouzená váha patnácti procent, není to rozhodně zanedbatelné číslo. První, co uchazeč udělá, že si podrobně pročte podmínky zadávací dokumentace. A pokud zjistí, že je nějakému kritériu přisouzena váha patnácti procent a toto kritérium on nesplňuje, tak je pravděpodobné, že se do zadávacího řízení ani nepřihlásí.“

Ředitel společnosti Kovotour Jiří Hájek k celé věci v sms zprávě napsal, že firma plní podmínky smlouvy:

„Zásadně postupujeme dle smluvních ujednání ve smlouvách s VZP, kde se uvádí ubytování ve dvou- až čtyřlůžkových pokojích.“

Jak dopadne další osud projektu Mořský koník, bude jasné během několika měsíců. Za podobný postup třeba nedávno pykalo vedení Libereckého kraje. Tamní finanční úřad rozhodl, že úřad musí vrátit dotaci, protože nezačlenil jedno z kritérií výběrového řízení do smlouvy. Kraj se proti tomu odvolal.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme