Oběti romského holokaustu připomene pietní akt v Letech u Písku
Oběti romského holokaustu dnes uctí shromáždění u památníku v Letech u Písku. Tamním koncentračním táborem prošlo za druhé světové války přes 1300 Romů. Nejméně 300 jich tam zahynulo. Pietní shromáždění začne v 11:00 hodin.
Tábor v Letech vznikl v srpnu 1940 jako tábor pracovní. O dva roky později se pak stal táborem, určeným pro Romy.
Oběti romského holokaustu si účastníci připomenou v 11 hodin dopoledne položením květin a věnců. O tragických osudech Romů za druhé světové války bude přednášet spisovatel Přemysl Veverka. Účast přislíbil i ministr kultury Daniel Hermann.
Tábor Lety na Písecku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo bylo zpřístupněno v roce 2010.
Památník v Letech u Písku ale provázejí letité spory o nedaleký vepřín, který stojí částečně na místě bývalého koncentračního tábora. K jeho uzavření vyzvala vloni Česko dokonce OSN a letos tam několik aktivistů blokovalo vjezd do vepřína.
Situace je ovšem jen těžko řešitelná, protože stát by se musel finančně vypořádat s firmou, které vepřín patří.
Jeho zrušení ale už podpořili mezinárodně známé osobnosti jako Simon Wiesenthal nebo Günter Grass.