Omezení vývozu do Ruska zřejmě dopadne na české producenty potravin

Zákaz nebo omezení vývozu zemědělských surovin a potravin do Ruska se zřejmě dotkne i českých producentů. Dekret ruského prezidenta se vztahuje na země, které přijaly proti Rusku sankce. Předpokládá se, že Česka coby členské země Evropské unie se omezení bude také týkat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mléčné výrobky, svačina pro děti | Foto: Eva Odstrčilová

Potraviny, které neodjedou do Ruska, se budou producenti snažit udat na unijním trhu. To může mít za následek přetlak a ceny půjdou dolů. Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL ale dopad na Česko nepovažuje za zásadní.

„Pokud by to mělo být dlouhodobějšího charakteru, tak v tom okamžiku budeme muset hledat nějaké opatření na půdě rady ministrů, jakým způsobem pomoci zemědělcům a potravinářům toto – nevím, jak dlouho trvající – období překlenout,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl ministr zemědělství za KDU-ČSL Marian Jurečka

Embargo se nejvíce dotkne ovoce a také mléčných výrobků. Například Madeta by přišla o dva výrobní dny v týdnu v českokrumlovském závodě, pokud by se embargo vztahovalo i na sýry.

A velký problém by mohl být u pivovarnických produktů. Výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimír Balach mluví o výpadku za stovky milionů korun.

„Výpadek ruského trhu bude velice těžko okamžitě nahraditelný. To bude mít jednotky, desítky a možná stovky milionů korun deficit,“ tvrdí a dodává:

„A tyto pivovary samozřejmě budou mít problémy, protože český i evropský trh je nasycen. A právě Rusko patřilo mezi významné trhy, které měly na české pivovarství významný vliv.“

Vývoz českých zemědělských produktů a potravin do Ruska v posledních letech stoupal. Loni byla jeho hodnota takřka 2,5 miliardy korun. A za první pololetí letošního roku už zemědělci a potravináři vyvezli do Ruska zboží za 1,5 miliardy korun.

Blanka Černá, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme