Zemřel bývalý šéf svazu politických vězňů Oldřich Stránský, bylo mu 93 let

Ve věku 93 let zemřel v pátek bývalý osvětimský vězeň a někdejší šéf svazu politických vězňů Oldřich Stránský. Přestože ho nacisté připravili o celou rodinu a on sám prošel pěti koncentračními tábory, usiloval o usmíření Čechů a Němců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oldřich Stránský | Foto: David Hertl

Ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek poznal Oldřicha Stránského
před více než 15 let v souvislosti s jednáním o odškodnění obětí nucených a otrockých prací.

Během jednání prý měli vždy chvíli k osobním rozhovorům na téma války a toho, co během ní Stránský zažil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Oldřichu Stránském mluvil na Radiožurnálu Tomáš Jelínek, ředitel Česko-německého fondu budoucnosti

„Nejvíc na mě zapůsobilo to, jakým způsobem své prožitky přetavil v neutuchající úsilí nasměrované nejen k usmíření mezi Čechy a Němci, ale i k tomu, aby v dnešní společnosti hodnoty svobody, demokracie, lidských práv stále měly tak silné zastánce a bojovníky, jako byl on,“ vzpomíná Jelínek.

Oldřich Stránský se do koncentračního tábora dostal ve dvaadvaceti letech, prošel Mengeleho selekcí, po válce v roce 1946 se jako voják zúčastnil vysídlování německé vesnice v Sudetech. To ho prý poznamenalo. Nechtěl odplatu, usiloval o smíření a také o odškodnění obětí nacismu.

Všude jsou lidé dobří a špatní

„Z toho, co říkal, jsem si bral to, že jeho poznání spočívalo v tom, že všude jsou lidé špatní a všude jsou lidé dobří. On poznal celou řadu Němců, kteří mu pomohli, na druhou stranu po válce byl přítomen vyhnání sudetských Němců,“ říká Jelínek a pokračuje:

„Měl zážitky, kdy viděl, že uplatňování kolektivní viny vede k bezpráví. Myslím, že to vše formovalo jeho přístup, který poté uplatňoval v 90. letech a až dodnes v česko-německém dialogu.“

Oldřich Stránský ukazuje archivní fotografie. Fotografie pro výstavu My jsme to nevzdali | Foto: Vavřinec Menšl

Oldřich Stránský dostal od německé vlády vyznamenání za to, jak usiloval o česko-německé smíření.

„Já myslím, že ti, kdo ho znali, si ho přesně pro tyto hodnoty i pro to, za co dostal Velký kříž Spolkové republiky Německo, velmi vážili. Ale samozřejmě že by asi ocenění na podobné úrovni, jako bylo to německé, bylo i v Česku na místě,“ soudí Tomáš Jelínek a dodává:

„On napsal knihu s názvem Není spravedlnosti na zemi. Jsou to jeho vzpomínky. A je to jeho motto. Není spravedlnosti, pokud se o ni nebudeme aktivně snažit. To je základem fungování každé společnosti a každý stát by měl toto hodnotit velmi vysoko.“

Vladimír Kroc, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme