Smíchovskému řidiči hrozí za smrt ženy 8 let vězení. Přitíží mu hlavně útěk, tvrdí právník

Policie obvinila mladého muže, který je podezřelý, že v úterý brzy ráno autem srazil a usmrtil ženu na autobusové zastávce v Praze 5. Čtyřiadvacetiletý muž, který od nehody utekl a 15 hodin se skrýval, se nakonec policistům přihlásil sám. Za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozí až 8 let za mřížemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Kinských v Praze, místo autonehody

Náměstí Kinských v Praze, místo autonehody | Foto: Filip Jandourek

O tom, že byl mladík pod vlivem alkoholu nebo drog, detektivům vypověděli svědci. První testy to ale nepotvrdily.

Až po dalších svědeckých výpovědích vyšetřovatelé přeci jen obvinění řidiče rozšířili. Čekají však ještě na výsledky toxikologických testů moči mladého řidiče.

„Od toho se bude odvíjet další právní kvalifikace. Je možné, že se upraví,“ upřesnila mluvčí policie Jana Rӧsslerová.

Objevují se spekulace, že řidič z místa nehody mohl utéct právě proto, aby vystřízlivěl. Policii se totiž přihlásil až 15 hodin po nehodě.

Mladý řidič podle svědků v úterý brzy ráno nezvládl řízení a doslova smetl 21letou ženu čekající na autobusové zastávce Švandovo divadlo na náměstí Kinských (Praha 5). Žena zraněním podlehla. Po nehodě muž z místa utekl, údajně do nedalekých zahrad, a policie po něm vyhlásila pátrání. Po 20. hodině se ale mladík přihlásil sám. Kriminalisté případ vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Trestní sazba je do 8 let odnětí svobody.

Mladíkovi už soud jednou řidičské oprávnění vzal, a to právě za jízdu pod vlivem návykové látky. Trestní minulost mu zřejmě před soudem přitíží.

V této souvislosti však právník Tomáš Beran uvedl, že pro soud bude pravděpodobně zásadnější, že řidič u vážné nehody nezůstal a mladé ženě nepomohl:

„Podle mého názoru bude útěk od dopravní nehody chápán jako závažnější a pro něj přitěžující okolnost, než kdyby zůstal, poskytl pomoc, ale přitom se zjistilo, že byl pod vlivem návykové látky.“

Mladík ovšem mohl utéct i proto, že byl třeba v šoku.

„Při zkratu se vám zužuje spektrum toho, o čem jste schopní přemýšlet a způsob, jakým jste schopní přemýšlet. Nicméně spousta lidí si začne velmi rychle uvědomovat, že když si rozklíčuje řetězec událostí, tak to podstatné se už stalo,“ vysvětlil dopravní psycholog Michal Miovský.

Detektivové zatím případ vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Za tyto trestné činy viníkovi hrozí až osmileté vězení.

Vyšetřovatelé zároveň prosí svědky, kteří byli mezi úterní půlnocí a půl pátou ranní s obviněným řidičem v kontaktu, aby se ozvali na linku 158.

Za první pololetí letošního roku se v Česku stalo bezmála 7 tisíc dopravních nehod, od kterých viníci ujeli. Celkem 350 z nich bylo se zraněním, z toho 6 skončilo smrtí člověka.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme