Vrahem amerického novináře je zřejmě bývalý raper s egyptskými kořeny

Britské úřady už nejspíš znají identitu muže, který zabil amerického novináře Jamese Foleyho. Videonahrávka brutální vraždy příslušníkem radikální organizace Islámský stát šokovala minulý týden svět. Pravděpodobným vrahem má být 24letý Abdel-Majed Bary, muž, který má za sebou krátkou kariéru rapera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář James Foley s extrémistou z Islámského státu

Novinář James Foley s extrémistou z Islámského státu | Zdroj: ČTK

Na videonahrávce zachycující smrt Foleyho promlouvá zakuklený muž. Hned po zveřejnění videa se mluvilo o tom, že má výrazný britský, respektive londýnský nebo jihoanglický přízvuk.

„Každý tvůj pokus, Obamo, upřít muslimům jejich práva na život v bezpečí islámského chalífátu povede k zabíjení tvých lidí,“ zaznělo mimo jiné z mužových úst.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, že Britové už pravděpodobně znají identitu vraha amerického novináře Jamese Foleyho, informoval na Radiožurnálu redaktor Jaromír Marek

Vyšetřovatelé podrobili záznam analýze s využitím softwaru pro rozpoznání hlasu a dospěli k závěru, že to pravděpodobně je Abdel-Majed Abdel Bary. 24letý muž, který se v roce 2012 mihl dokonce vysíláním BBC, v hudebním světě vystupoval pod pseudonymem L Jinny nebo Lyricist Jinn.

Jeho otec je Egypťan a Velká Británie jej předloni vydala do USA, kde čelí obžalobě za podíl na atentátech proti ambasádám v Keňi a Tanzánii v roce 1998.

Ve svém posledním klipu, který se na portálu YouTube objevil letos v březnu, Bary rapuje o tom, že touží po hrdosti, jakou měl jeho otec, a že v den, kdy jeho otce odvedli, „by zabil jednoho, dva policajty“.

Abdel-Majed Abdel Bary, který je podezřelý vraždy amerického novináře, není zdaleka jediným britským občanem, který bojuje v řadách takzvaného Islámského státu. Odhaduje se, že v milicích ISIL je údajně 500 britských státních příslušníků.

Britské úřady jsou v pohotovosti

Britské úřady jsou proto nyní velmi obezřetné. Objevují se také návrhy, například konzervativní strany, aby britským džihádistům, kteří se připojí k islamistům v Sýrii nebo Iráku, bylo automaticky odebráno státní občanství.

Ministryně vnitra připravuje novou protiteroristickou legislativu. Boris Johnson, starosta Londýna a vyzyvatel premiéra Davida Camerona v příštích volbách, mluví o tom, že každý, kdo jede do Sýrie a Iráku a nemá pro to „dobré důvody“, by měl být automaticky podezřelý z terorismu a zatčen.

Tajné služby mají plné ruce práce. Podle průzkumu, který si zadala ruská agentura Rossiya Segodnya, podporuje Islámský stát mezi 7 až 11 procenty lidí (v závislosti na věku), ve Francii je to ale až 27 procent mezi mladými ve věku 18-24 let.

Jaromír Marek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme