Centrum Děčína se pyšní oblíbenými horolezeckými cestami. Závidí je i v Tatrách

Pokud by vás napadlo, že je při budování horolezeckého jištění nejtěžší vrtání do skály, spletli byste se. Podle Karla Běliny, který v Děčíně postavil takzvanou via ferratu bylo nejhorší kácení stromů a čištění celého masivu pod Pastýřskou stěnou. Námaha se ale vyplatila. Pro turisty vybudoval zřejmě nejnavštěvovanější zajištěné cesty nejen u nás, ale i v celé Evropě – a to uprostřed města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Děčína se pyšní oblíbenými horolezeckými cestami | Foto: Iva Zítková | Zdroj: Český rozhlas

„Vždy když mluvím s průvodci z Tater, tak se jich ptám, proč tam nechtějí udělat ferraty,“ říká jeden z návštěvníků pan Leon a dodává:

„Ukazoval jsem jim na internetu, co jsme udělali v Děčíně. A to se mohli pominout. Nechápali, jak jsme mohli něco takového udělat uprostřed města.“

Základem je výběr správné cesty. V Děčíně jich je několik a všechny mají poetické názvy jako Vzdušný balet, Tichá tolerance či Pošetilost mocných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo na jedné z tras děčínských ferrat natáčela reportérka Iva Zítková

Vrchol ferraty je asi ve sto metrech nad hladinou Labe. Na lezce čeká kromě vertikálních cest i jedno horizontální přemostění.

„Měli jsme tu i jeden těžší úraz. Kluk nebyl zajištěný ani na jeden set, takže vlastně šel bez jištění. Padesát metrů volného pádu přežil a ještě s námi dole mluvil. Nakonec ale nabral rychlost 150 kilometrů v hodině,“ popisuje profesionální horolezec Karel Bělina, který má za sebou více než 5 000 prvovýstupů a je v tom první v Evropě.

Autor děčínských ferrat také varuje před tím, aby si lidé vyráběli ferratové sety pomocí lana a dvou karabin sami doma. „Někteří lidé lezou tak, že si dají dvě smyčky. Pád v tomto případě je ale takzvaně natvrdo a může vést k přelomení páteře,“ upozorňuje.

Děčínská ferrata je podle Karla Běliny vůbec nejnavštěvovanější v Evropě a doufá, že by ji letos mohlo navštívit až deset tisíc lidí.

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme