Chátrající areály jsou nevzhledné a nebezpečné, často se v nich ukrývají sociálně vyloučení lidé

Opuštěný areál masokombinátu v Kněžskodvorské ulici, zahradnictví u Automotoklubu anebo kasárna na Mariánském náměstí - tyto objekty patří v Českých Budějovicích k nevzhledným, ale hlavně nebezpečným místům. Postupně chátrají a jsou úkrytem pro sociálně vyloučené lidi. Proto je policie pravidelně kontroluje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká Kamenice - chátrající továrna

Česká Kamenice - chátrající továrna | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Policie ví, že v objektu občas někdo přespí.

"Tito lidé jsou naším zájmem, protože předpokládáme, že se policii vyhýbají, jsou v pátrání, pohřešovaní nebo drogově závislí. My se s tím nikomu nesvěřujeme, ale pokud zjistíme, že by tam někdo takový mohl být, tak se tam jdeme podívat a kontrolu uděláme,“ líčí důvody kontrol ve zmíněných opuštěných objektech policejní mluvčí Jiří Matzner.

Přehrát

00:00 / 00:00

O "životě" chátrajících areálů v Českých Budějovicích natáčela redaktorka Jitka Cibulová Vokatá

„Jednak tam vedou stopy zlodějen – barevné kovy, vykradená vozidla, obchody a restaurace, a pokud se jedná o drogově závislé, tak se za nimi sbíhají nitky drog, na které navazuje další trestná činnost, krádeže a loupeže,“ vysvětluje Matzner.

Při větším policejním zásahu v těchto budovách uvízne v síti policistů vždy nějaká ryba. Tato místa jsou nebezpečná pro okolí, pro policisty i pro samotné nežádoucí obyvatele. Někteří v nich naleznou i smrt.

„Zasahovali jsme tam na oznámený nález těla mrtvoly. Ve finále z toho byli dva mrtví – muž a žena. Posléze jsme zjistili, že se v jedné místnosti v jednom z objektu ubytovali dva bezdomovci. A protože bylo chladné období, rozdělali si v kovovém sudu oheň. Udělali ale tragickou chybu, zavřeli a utěsnili dveře i bývalé okno a oheň spotřeboval kyslík. Oba tam zůstali mrtví,“ vzpomíná na smutný příběh mluvčí.

Za objekt zodpovídá majitel

Objekt má vždy na starosti jeho majitel. Ten zodpovídá za to, aby objekt byl zajištěn a nebyl ohrožením pro okolí.

V případě, že policie zjistí, že je objekt často opuštěný, opakovaně se tam někdo vloupává, napíše majitelům objektu upozornění o stavu a žádá zjednání nápravy.

„Pokud by tam došlo k úrazu, tak bychom se sháněli po majiteli. Ze zkušenosti ale vím, že by se dotyčný člověk musel u soudu zodpovídat z toho, jak zajistil objekt. Zvlášť pokud se jedná o takový rozsáhlý objekt. V minulosti jsme tam zachraňovali děti, které se tam propadly podlahou. Asi 12letý chlapec se propadl do nějaké cisterny a měl zlámané obě nohy. Nějaké doporučení od soudu zaznělo – doplňovalo se tam oplocení,“ dodává Matzner.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme