Do Berouna se sjedou odpůrci hydraulického frakování, chtějí jeho zákaz

Do Berouna se dnes sjedou odpůrci hydraulického frakování. Jde o kontroverzní metodu, kterou se ze země těží metan, přesněji břidličný plyn. Těžařské firmy si myslí, že právě Berounsko by mohlo být potenciálně dobrým zdrojem této suroviny. Místní ale proti těžbě podepisují petice a odborníci by rádi postavili těžbu touto metodou mimo zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice v Berouně | Foto: Petr Kološ

Hlavními argumenty proti těžbě břidlicových plynů jsou její dopady na životní prostředí. Odpůrci mají řadu studií a dokumentů, které ukazují závažné ničení krajiny a spodních vod. To všechno pak podle nich odnášejí lidé; v zahraničních oblastech, kde se těží, je vyšší výskyt rakoviny a nádorových onemocnění.

Nebezpečná je také přeprava chemikálií a v neposlední řadě se také mění vzhled krajiny - objevují se v ní těžební věže, hluk a otřesy. Tohle všechno chtějí diskutující na konferenci probrat a pak zformovat celosvětovou alianci proti těžbě.

Beroun si jako místo svého setkání zvolili z několika důvodů. Jednak je to dobrá dostupnost z Prahy, na konferenci totiž vystoupí profesoři a vědci z několika vysokých škol. Blízko to mají i televizní štáby celoplošných stanic. Je to blízko z letiště, což je důležité proto, že se očekávají i zahraniční hosté.

A pak také v případě Berounska je celý záměr s těžbou břidlicového plynu skoro absurdní, protože v místě je Chráněné krajinná oblast, a vůbec okolí Berounky patří k populárním rekreačním oblastem, takže i tento kontrast vyvolá větší pozornost, než kdyby konference byla jinde.

Zastánci těžby prostor nedostanou. Konference si klade za cíl postavit frakování mimo zákon a na obhajobu těžařských firem nejsou zvědaví. I proto, že jejich argumentům nevěří. Když si člověk argumenty pro těžbu břidlicových plynů hledá, tak se není moc co divit.

Opírají se především o to, že negativní dopady těžby na člověka a přírodu nejsou zatím exaktně prokázány. Dalším argumentem má být to, že těžba břidlicových plynů pomáhá snížit ceny energií, především zemního plynu. Ovšem v našem vysílání, na rozdíl od konference, zastánci těžby prostor dostanou. Náš reportér se vynasnaží někoho, komu by frakování v Berouně nevadilo, najít.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme