Jeseník nad Odrou se během čtyř let vzpamatoval z povodní a stal se vesnicí roku

Ještě před čtyřmi lety se Jeseník nad Odrou vzpamatovával z kruté rány. Ničivá blesková povodeň si tehdy vzala tři životy a hned devatenáct domů muselo jít k zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesnicí roku 2013 ČR se stal Jeseník nad Odrou z Novojičínska | Zdroj: ČTK

Teď ale tamní obyvatelé zažívají úplně jiné pocity. Jejich obec se může pyšnit titulem ‚Vesnice roku‘. Malebná obec v jihozápadním cípu chráněné krajinné oblasti Poodří uspěla v konkurenci 273 vesnic z celého Česka.

Jeseník porotu zaujal hlavně množstvím činorodých spolků, které přispívají k jejímu rozvoji a také léčivými minerálními prameny.

„Máme tady sedm pramenů. Zájem o kyselku je velký. V létě, když jsou vedra, tak je tu procesí. Lidé si ji čepují a odvážejí v kanystrech nebo pet lahvích. Je chutná a léčivá. Léčí ledviny, srdce a močové cesty,“ vysvětluje Ludmila Kocourková.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jeseníku nad Odrou natáčel redaktor Českého rozhlasu Stanislav Janalík

Jeseník nad Odrou dnes tvoří pět vesnic, které se postupně spojily. Obec se zhruba devatenácti sty obyvateli si za vítězství v soutěži odnesla 2 miliony korun.

Stanislav Janalík, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme