Kapra z jindřichohradeckého Vajgaru na vánočním stole asi nenajdete

Řízky z kapra a bramborový salát si většina Čechů dopřeje ke štědrovečerní večeři. A s největší pravděpodobností budou mít na stole kapra jihočeského. Že by to byla ryba, která vyrostla v jindřichohradeckém Vajgaru, na to se ale moc vsadit nedá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lávka přes Malý Vajgar v Jindřichově Hradci

Lávka přes Malý Vajgar v Jindřichově Hradci | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

„Hlavní část obsádky tvoří samozřejmě obsádka kapra, z kaprovitých ryb je tam ještě amur, to je ruská ryba, je tam i tolstolobik bílý a tolstolobec pestrý, sumec, štika, candát, okoun. Z těch menších ryb třeba cejn, plotice, ježdík – prostě všechno možné.“

„Je to spodní rybník v soustavě a tam nejde uhlídat nějakou monoobsádku, vždycky je to o tom, že se tam dostanou i ryby, které se tam nevysazují,“ říká Ludvík Fischer, předseda jindřichohradecké organizace Českého rybářského svazu, která se o jindřichohradeckou dominantu - rybník Vajgar - stará.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jindřichohradeckém rybníku Vajgar natáčela redaktorka Lucie Hochmanová

Rybník v centru města mají rybáři pronajatý od jindřichohradecké radnice. Každé tři roky ho musí upustit a odlovit, aby bylo možné zkontrolovat jeho stav. Klasický výlov, jak ho známe z dalších jihočeských rybníků, se tam ale obvykle nekoná.

„Malý Vajgar má statut vodní umělé nádrže a má náležitosti rybníka. To znamená, má loviště a kádiště. Velký Vajgar nemá tyhle náležitosti, a přesto je na katastru napsán jako rybník. Takže výkon rybářského práva znamená lov ryb na udici za určitých podmínek, které ti lidé, kteří jsou ve svazu, musí splnit. To znamená, že musí mít rybářský lístek na základě řádného přezkoušení, a po splnění členských povinností má nárok na zakoupení povolenky,“ přibližuje Fischer a pokračuje:

„Kdežto když se jedná o hospodářskou činnost, je to něco zcela jiného. Hospodářská činnost může zahrnovat i lov ryb na udici, ale bez rybářského lístku, bez povolenky – jenom po dohodě s vlastníkem toho zařízení. Prostě tam může někdo chytat a ten vlastník je povinen pouze vykazovat finančnímu úřadu poplatky za oprávnění k lovu ryb. Takže hospodaření na rybnících a výkon rybářského práva jsou diametrálně odlišné záležitosti.“

Pokud by tedy některý z rybářů chtěl mít na vánočním stole kapra z Vajgaru, musí si ho sám ulovit na udici. A třeba se mu podaří i trofejní úlovek.

„Jsou tam trofejní sumci, trofejní kapři, co jsem viděl, tak ulovili i několik štik okolo 10, 12 kil a to už jsou trofejní ryby. Ty legendární tam bohužel nejsou, protože jsme před několika lety rybník vypouštěli natvrdo a ryby jsme byli nuceni odvézt. Protože ryby nejsou místní organizace, ale územního svazu, tak se rozvezly nejen do blízkého okolí, ale i po revírech jihočeského územního svazu, třeba do Dačic, Hněvkovic, do přehrady, všude možně,“ zmiňuje Ludvík Fischer.

Z Vajgaru odvezli i sumce, kteří měli kolem 65 kilo, a to už jsou hodně velké a staré ryby. Na takové si budou muset rybáři, kteří své udice na rybník uprostřed Jindřichova Hradce nahodí, zase nějaký rok počkat.

Lucie Suchánková Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme