Komunisté v Karlovarském kraji nechtějí odvolat radního Sloupa. ČSSD se to nelíbí

Komunisté v Karlovarském kraji odmítají odvolat z krajské rady bývalého politruka Václava Sloupa. Na dnešním zasedání rady je k tomuto kroku vyzvala koaliční sociální demokracie. ČSSD se proto celou situací bude zabývat ještě dnes večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti karlovarskému krajskému radnímu a komunistovi Václavu Sloupovi | Foto: Zdeněk Trnka

KSČM náměstka pro školství Václava Sloupa podpořila. Strana chce, aby Sloup zůstal v radě, pouze zastával jiný resort. Jaký, to si mají vybrat sociální demokraté. Podmínkou ale je, že KSČM zůstane většina místa v krajské radě, jejich strana vyhrála volby a má na to právo.

„Nikdy jsem netoužil po tom, řídit školství v kraji. Navíc už při prvním povolebním vyjednávání jsem upozorňoval přátele ze sociální demokracie, abychom nesklouzli k tomu, aby zůstal post školství na straně hřiště, kde působí KSČM. V té době již běžely akce v jižních Čechách, tak by nebylo vhodné tuto věc ještě stupňovat,“ vysvětlil Sloup.

S takovým návrhem ale ČSSD nesouhlasí a požaduje úplnou výměnu osob. Podle ní, ať udělá Sloup cokoli, vždy to bude kvůli jeho minulosti vnímáno negativně a bude to zpolitizováno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o jednání v Karlovarském kraji shrnula redaktorka Andrea Strohmaierová

„V podstatě to všechno přehodili na ČSSD. Řešte ten problém, my stojíme za panem Sloupem a vy si to vyřešte tím, že si vezmete školství. Navrhl jsem KSČM, aby tam instalovali ženu, která za KSČM kandidovala, ale je bezpartijní. Myslím si, že by to celou situaci uklidnilo. Oni bohužel přišli s usnesením, se kterým přišli,“ řekl hejtman Josef Novotný z ČSSD.

Sociální demokracie už dokonce pohrozila, že odejde z koalice. Jak vážná situace je, ale Novotný zatím neřekl. ČSSD totiž bude o celé kauze ještě dnes večer jednat.

Podle komunistů se tak vlastně opakuje začátek koaličního vyjednávání, kdy oni sami post školství nechtěli. Museli ho ale přijmout, protože jinak by neměli větší počet míst v krajské radě.

Snaha o odvolání Václava Sloupa je důsledkem několika měsíčních protestů učitelů a studentů proti Václavu Sloupovi, který proslul řadou skandálních výroků.

Sám Sloup svůj post opustit nechce. Říká, že se v minulosti ničeho špatného nedopustil. Dnes navíc řekl, že už má dost neustálého osočování pro svoji minulost. Mluvil také o emailech, ve kterých mu lidé vyhrožují. Sloup proto přemýšlí, že ‚začne realizovat obrannou taktiku, protože se to začíná dotýkat i jeho rodiny‘.

Andrea Strohmaierová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme