Kvůli nutným opravám se na několik měsíců vypouští Máchovo jezero

Po šesti letech se dnes opět začalo s vypouštěním osmého největšího rybníku v České republice. Máchovo jezero v Doksech na Českolipsku bude bez vody několik měsíců. Důvodem je nutná oprava výpusti ve Starých Splavech, která je v havarijním stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli kompletní opravě hráze ve Starých Splavech se začalo vypouštět Máchovo jezero u Doks na Českolipsku | Zdroj: ČTK

Naposledy se výpusť opravovala v roce 1972. Voda dnes prosakuje nejen podložím, ale i samotným přelivem.

Voda z Máchova jezera by se měla do Robečského potoka pozvolna vypouštět přibližně šest týdnů. „Odtok se musí přizpůsobit tomu, aby nezpůsobil nějaké škody na toku pod rybníkem,“ vysvětluje náměstek ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny Pavel Pešout.

V polovině listopadu pak proběhne výlov. Jakmile bude rybník prázdný, zpevní se podloží kolem výpusti a postaví se provizorní hráz před hrází. Ta zadrží vodu, aby se mohlo začít s opravami, které vyjdou na zhruba 30 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vypouštění Máchova jezera a jeho možných ekologických dopadech mluvil Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny

Dojde ke kompletní výměně potrubí, včetně technologie ovládání stavidla, a postaví se nový přeliv. Vedlejším produktem opravy a výlovu by mělo být zlepšení kvality vody.

Máchovo jezero získalo nedávno status chráněné krajinné oblasti. O měkkýše a raky, kteří by případně mohli uvíznout na dně, se postarají ochránci přírody.

„Je to standardní manipulace, která probíhala už i v minulosti při vypouštění případně při výlovech. Při takto krátkodobém vypuštění nedojde k ohrožení žádných biotopů vázaných na jezero. Samozřejmě na to bereme maximální zřetel,“ ujišťuje Pešout.

Pro lodě jsou připraveny podpěry

Máchovo jezero se začne opět napouštět přibližně v polovině prosince. Záležet bude samozřejmě na meteorologických podmínkách. Zatímco vypuštění více než šesti milionů metrů krychlových vody trvá jen šest týdnů, zpět stejné množství nateče až za pět měsíců.

Veškeré lodě, které na Máchově jezeře zajišťují dopravu i okružní plavby, jsou na vypouštění připravené. Aby nezůstaly ležet na dně, pod hladinou jsou trámy a podpěry.

Práce na dalším zabezpečení lodě Máj | Foto: Tomáš Mařas

Jakmile začne voda klesat, plavidla si na ně postupně sednou. Podpěry musí stát na pevném dně, což nebylo v přístavišti možné zajistit u všech lodí.

Proto se například výletní loď Máj přesunula z přístaviště na místo se skalnatým dnem, aby se podpěry nepropadaly do bahna.


Zvětšit mapu

Veronika Sedláčková, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme