Ledové víno možná letos nebude, ještě není dostatečný mráz

Vinaři na jihu Moravy se obávají o letošní úrodu ledového vína. Pro sběr hroznů je potřeba alespoň dva dny po sobě sedmistupňový mráz. V současném teplém počasí hrozí, že hrozny shnijí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrozny, které poslouží k výrobě ledového vína

Hrozny, které poslouží k výrobě ledového vína | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

Silný mráz ale meteorologové v dohledné době neslibují a hrozí, že bobule vína ve vinicích shnijí.

„Když máte suchý podzim, tak není problém. Nejhorší je to, že máte teplo a vlhko. To neuhlídáte, to vám pak nakonec shnije,“ vysvětluje vinař Jan Balga z Tvrdonic na Břeclavsku.

Hrozny pro slámové víno zůstávají na keřích i po obvyklém podzimním čase vinobraní, mrazem vysychají a sklízejí se až po prvních pořádných mrazech.

Při sklizni a zpracování vína se musí postupovat tak, aby před vylisováním bobulí nedošlo k jejich rozmrznutí. Krystaly vody zůstávají uvnitř lisu.

Ledové víno se vyrábí ze zmrzlých hroznů. Má nižší obsah alkoholu mezi 8 a 9 procenty a vysoký zbytek cukru.
V Česku zákon ukládá, že se musí sklízet nejdříve poté, co teplota po dva dny klesne pod - 7°C.
Mezi nejznámější výrobce patří zejména Německo, dále pak Švýcarsko, Rakousko, Slovinsko a Kanada.

Vzhledem k tomu, že je výlisnost u ledového vína podstatně nižší než u klasických hroznů při podzimním vinobraní, je i jeho cena vyšší. Pohybuje se od 300 korun za dvě deci.

Vinaři většinou hrozny pro ledové víno sklízí v prosinci. Před dvěma lety se ledové víno také sklízeno výjimečně pozdě, až v lednu. Před sedmi lety se kvůli teplému počasí ledové víno nepodařilo vyrobit vůbec.

Ledové víno se dá vyrobit z jakékoliv odrůdy, zpravidla z bílých hroznů, výhodnější jsou pozdní typy, které jsou odolné proti opadávání bobulí a hnilobě. Nejčastěji se používá Chardonnay, Ryzlinky nebo Veltlínské zelené.

Morava má pro ledové víno výborné podmínky, a tak si zdejší vinaři často přivážejí ocenění z mezinárodních přehlídek. Velmocemi v produkci ledových vín jsou ale Německo a Kanada.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme