Legendy i současná kultura se snoubí v Clam-Gallasově paláci

Clam - Gallasův palác, jedna z nejhonosnějších rezidencí, která vyrostla na místě bydliště bratra Karla IV. a později sloužila jako sídlo neapolskému místokráli, zdobí takzvanou královskou cestu na Starém městě už od poloviny 18. století. Původní pozdně barokní šlechtická rezidence s pověstnou kašnou Terezkou v současné době patří Praze a sídlí v ní městský archiv. Ve spolupráci s dalšími organizacemi tam pořádá různé kulturní akce, výstavy a odborné konference.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místodržitelský palác (Clam-Callasův) - hlavní vchod

Místodržitelský palác (Clam-Callasův) - hlavní vchod | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

Jeden z nejzdobnějších pražských paláců se možná trochu paradoxně krčí mezi zástavbou v uzoučké části pražské Husovy ulice. Ve skutečnosti ale tento kontrast barokní rezidenci spíše propůjčuje ještě monumentálnější vzhled.

„Vznikl na místě starší zástavby. Víme, že se tady nacházel původně gotický dvorec, který patřil Janu Jindřichovi, tedy bratru českého krále a císaře Karla IV," zamýšlí se historička Jaroslava Nováková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii Clam-Gallasova paláce přibližuje Evelyna Kulíšková

Do dnešní barokní podoby pak nechal rezidenci na začátku 18. století přestavět rakouský diplomat Jan Václav Gallas. Stavbu tehdy svěřil jednomu z nejlepších evropských architektů Johannovi Bernhardovi Fischerovi z Erlachu, který si dal podle tehdejších trendů baroka záležet hlavně na bohaté výzdobě.

„Architektura byla nádherně vnitřně zdobená překrásným centrálním schodištěm, má také krásnou sochařskou výzdobu, malířskou výzdobu. Už i na samotném průčelí vidíme typické giganty od Matyáše Bernarda Brauna," dodává Jaroslava Nováková.

Kdo hledá v Clam - Gallasově paláci nějakou zvláštnost či příběh, rezidence ho v tomto ohledu nezklame. V obvodní zdi paláce se totiž skromně skrývá překrásná a pověstná kašna Terezka, která má představovat tok řeky Vltavy.

V jižních zahradách Pražského hradu zanechal výrazný rukopis Josip Plečnik

Číst článek

„Nejde možná jenom o pověst, ale skutečně o obdiv, který byl k této kašně kdysi vázán. Hovoří se o tom, že se do této krásné podoby vlastně řeky Vltavy, ztvárněné jako mladá dívka, dokonce zamiloval jeden ze staropražských usedlíků. A to tak dokonale, že jí i odkázal své dědictví," popsala pověst historička Jaroslava Nováková.

Dnes je Clam - Gallasův palác místem historie a kultury hlavního města. Sídlí v něm městský archiv a rezidence také každoročně hostí návštěvníky festivalu Praha Baroka a každý únor překrásné schodiště v hlavním sále ožívá karnevalovými maskami a veselím.


Zvětšit mapu

Marína Dvořáková, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme