Lidé z Červeného Újezdu na Teplicku se obávají vzniku ghetta. Pomoci by mohl nový územní plán

Obyvatelé Červeného Újezdu na Teplicku a okolních obcí se obávají vzniku ghetta v bývalém uprchlickém táboře. V posledních týdnech se tam nastěhovalo několik chudých rodin. Soukromý majitel přitom ještě na stavební úřad nedoložil kolaudaci a hrozí mu pokuta a zákaz činnosti. Vzniku ghetta by mohl předejít nový územní plán.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V okolí ubytovny pro sociálně slabé na ústeckém Střekově stále přetrvává hluk a nepořádek

V okolí ubytovny pro sociálně slabé na ústeckém Střekově stále přetrvává hluk a nepořádek | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„U návrhu územního plánu je vlastně povoleno poskytování sociálních služeb. Poskytování sociálních služeb smí pouze registrovaná osoba u krajského úřadu. Je tam vysloveně zakázáno poskytování ubytovacích služeb v ubytovně,“ říká nezávislá starostka Měrunic Jitka Nová.

Územní plán by zastupitelé mohli schválit do konce roku. Majitel areálu už také dostal čtvrtmilionovou pokutu od ministerstva práce a sociálních věcí za to, že bez registrace provozoval domov pro zdravotně a psychicky postižené.

Areál v Červeném Újezdu kdysi sloužil jako kasárna, po roce 1990 jako utečenecký tábor. V roce 2007 ho stát nabídl k prodeji. Za necelých 8 milionů ho koupila společnost, která otevřela "Domov na kopci" pro seniory, nemocné a sociálně slabé.

Jednatel firmy Pavel Fousek odmítá, že by vydělával na chudých lidech. Podle něj žádné dávky ještě nedostal:

„Samozřejmě odmítám, aby tam bydleli lidé, které jen vyplácí stát. Snažím se o to, aby měli i práci. Já jsem ještě žádné dávky neviděl, ještě mi žádné nedošly. Na tom nejde vydělávat.“

Úřad práce zatím dávky na bydlení nevyplácí. „My jsme u těchto lidí zastavili doplatek na bydlení a neposíláme tam žádné dávky, které se týkají bydlení. Ten objekt není zkolaudován jako budova, ve které by mohla být ubytovna,“ řekl ředitel úřadu práce v Ústeckém kraji Radim Gabriel a ujistil, že lidé dostávají sociální dávky, které potřebují k životu.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme