Matky už nemusí za svými předčasně narozenými dětmi dojíždět. Zlínská nemocnice jim postavila byty

Zlínská krajská nemocnice ve čtvrtek představila tuzemský unikát - tři speciální pokoje pro rodiče předčasně narozených dětí. A také byt pro čtyři maminky, které zpočátku musí za miminkem docházet na jednotku intenzivní péče. Díky pokojům s inkubátory mají rodiče s dítětem nepřetržitý kontakt. Doteď museli dojíždět i několik měsíců. Osmimilionový projekt Malé Mimi vznikl díky veřejné sbírce a krajským penězům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Male Mimi. Projekt zlínské nemocnice pro rodiče a jejich předčasně narozené děti.Pokoje s inkubátory jim umožní být nepřetržitě spolu. | Foto: Pavel Sedláček

Sylvie Klohnová je v nemocnici s dcerou Emičkou už 16 dnů, inkubátor sice už nepotřebují, ale domů půjdou nejdříve příští týden. Paní Klohnová oceňuje hlavně klid a soukromí. Na každém ze tří pokojů je zelené tlačítko, kterým matky přivolají zdravotní sestry. Ve zlínské porodnici se předčasně narodí asi 40 dětí ročně.

Data: v Česku se zdvojnásobil počet císařských řezů. Může za to stáří rodiček, nebo přístup lékařů?

Číst článek

Inkubátory se dají na pokoje přivézt na kolečkách. „Posunutí intenzivní péče přímo k rodičům, na samostatný pokoj, taková péče zatím v České republice skutečně neexistuje. Existují takzvané roomingy nedonošených dětí, ty jsou skoro v každé porodnici. My tady ale budeme poskytovat de facto intenzivní péči přímo na pokoji - s maminkou. Jsou to pokoje samostatné, jsou soukromé. Snažíme se posouvat to dítě k té mamince co nejdříve po porodu,“ vysvětluje primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko.

Využití pokojů je pro rodiče zdarma. Ubytování s novorozeňaty už funguje, ve čtvrtek nemocnice zprovoznila i byt pro maminky. Praxe byla ve Zlíně zatím taková, že rodiče museli za dítětem i několik měsíců dojíždět, mnohdy i desítky kilometrů. Teď se od něj prakticky neodloučí. Na zhruba osmimilionové investici se podílelo dvě stě padesát dárců a také Zlínský kraj.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme