Obyvatelé Liberce měli možnost se naučit, jak poskytnout první pomoc

Poskytnout první pomoc patří k povinnostem každého z nás. Většina z nás teoreticky ví, co má dělat, málokdo ale předpokládá, že taková srdeční masáž je pořádná dřina. Návštěvníci čtvrtého ročníku akce Šňůra života aneb Zdravé srdce v Podještědí si mohli srdeční masáž i dýchání z úst do úst vyzkoušet na figuríně pod dohledem zdravotníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

první pomoc | Foto: Lucie Zemanová

„V dnešní době už se nepreferuje dýchání z úst do úst. Pokud postižený nedýchá, začneme masírovat – poměr je třicet ku dvěma,“ vysvětluje jeden ze zdravotníků.

Nejjednodušší je vždy zavolat na telefonní číslo 155. Dispečerka pak až do příjezdu záchranné služby člověka instruuje, co má dělat, například i to, v jaké frekvenci srdce masírovat.

„Bylo to trochu náročné, protože se u toho člověk trochu zadýchá. Ale dá se to vydržet, zvládla jsem to,“ popisuje paní Marie z Liberce pocity poté, co si sama vyzkoušela masáž srdce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak dát první pomoc si vyzkoušela i reportérka Eva Malá

„Zatím jsem první pomoc poskytovat nemusela. Ale myslím si, že kdybych si to nezkusila, nevěděla bych, jak mám postupovat. Teď už budu trochu jistější,“ dodává.

Podle zdravotníků si masáž srdce i dýchání z úst do úst nejsnadněji osvojí děti ve věku od 6 do 12 let. Nestydí se a mají zájem si resuscitaci samy vyzkoušet.

S poskytnutím první pomoci má ale problém mnoho dospělých. Podle zdravotnice Lenky Smetanové je důvodů více.

„Převážně je to proto, že se bojí, aby postiženému ještě více neublížili, nezhoršili jeho zdravotní stav. Dále je to určitý psychický blok, kdy se jim do toho nechce a štítí se, když to řeknu takhle,“ popisuje Smetanová.

Eva Malá, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme