Od května musí s doplatky na bydlení souhlasit obce. Bohumín možná peníze zablokuje
Radnice v Bohumíně na Karvinsku hrozí, že zablokuje vyplácení doplatků na bydlení. Umožní jí to změna zákona o pomoci v hmotné nouzi, která začne platit od 1. května. Podle ní vyžaduje vyplácení doplatků souhlas obce. Důvodem je nedostatek informací o konkrétních žadatelích a chybějící instrukce od Úřadu práce.
Stále není jasné, jak by schvalování doplatků na bydlení mělo vypadat. V Bohumíně proto počítají s variantou, že peníze nedostane vůbec nikdo.
„Scházíme se tady s úředníky z Úřadu práce a z kraje. Všichni cítíme, že ten problém tady je, ale generální ředitelství Úřadu práce stále ještě nevydalo metodický pokyn,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha z ČSSD a dodává:
Od května musí s doplatky na bydlení souhlasit obce. Proč možná Bohumín vyplácení peněz zablokuje, zjišťoval redaktor Martin Knitl
„Za těchto okolností je velmi pravděpodobné, že rada města v samostatné působnosti hlasováním rozhodne, že souhlas nemusí být udělen.“
Ministerstvo práce a sociálních věcí už poslalo dopis, ve kterém žádá o rychlé schvalování doplatků, aby ubytovaní nepřišli o peníze.
Starosta Vícha je prý na protesty a vlnu nespokojenosti mezi lidmi z ubytoven připravený.
„Samozřejmě úředníků na úřadu práce, když ti lidí přídavky nedostanou, je mi líto. Ale oni určitě řeknou, že na vině jsme my, že jsme tak hlasovali. A oni si nás potom tady na radnici najdou,“ domnívá se Petr Vícha.
Obce by se musely o žadatele postarat
Mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková ale upozorňuje, že pokud město souhlas odmítne, musí se o žadatele postarat.
„V případě, že vydají zamítavé stanovisko, tak budou muset zahájit s takovým člověkem komplexní sociální práci, aby zamezili tomu, že takzvaně neskončí na ulici. Tedy mít například kapacity v zařízeních sociálních služeb, v azylových domech a podobně,“ upozorňuje Beránková.
V celkem deseti bohumínských ubytovnách bydlí několik stovek lidí. Kousek od radnice je například ubytovna v bývalém hotelu Grand. Zůstat bez doplatku na bydlení si tady nikdo z oslovených nedokáže představit.
„Třeba u mě by to asi nešlo. Já beru strašně málo, beru šest tisíc,“ podotýká jedna z místních žen.
Povinnost souhlasu obce s doplatkem na bydlení prosadili v už platném zákoně o hmotné nouzi poslanci.