Od května musí s doplatky na bydlení souhlasit obce. Bohumín možná peníze zablokuje

Radnice v Bohumíně na Karvinsku hrozí, že zablokuje vyplácení doplatků na bydlení. Umožní jí to změna zákona o pomoci v hmotné nouzi, která začne platit od 1. května. Podle ní vyžaduje vyplácení doplatků souhlas obce. Důvodem je nedostatek informací o konkrétních žadatelích a chybějící instrukce od Úřadu práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Stále není jasné, jak by schvalování doplatků na bydlení mělo vypadat. V Bohumíně proto počítají s variantou, že peníze nedostane vůbec nikdo.

„Scházíme se tady s úředníky z Úřadu práce a z kraje. Všichni cítíme, že ten problém tady je, ale generální ředitelství Úřadu práce stále ještě nevydalo metodický pokyn,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha z ČSSD a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Od května musí s doplatky na bydlení souhlasit obce. Proč možná Bohumín vyplácení peněz zablokuje, zjišťoval redaktor Martin Knitl

„Za těchto okolností je velmi pravděpodobné, že rada města v samostatné působnosti hlasováním rozhodne, že souhlas nemusí být udělen.“

Ministerstvo práce a sociálních věcí už poslalo dopis, ve kterém žádá o rychlé schvalování doplatků, aby ubytovaní nepřišli o peníze.

Starosta Vícha je prý na protesty a vlnu nespokojenosti mezi lidmi z ubytoven připravený.

„Samozřejmě úředníků na úřadu práce, když ti lidí přídavky nedostanou, je mi líto. Ale oni určitě řeknou, že na vině jsme my, že jsme tak hlasovali. A oni si nás potom tady na radnici najdou,“ domnívá se Petr Vícha.

Obce by se musely o žadatele postarat

Mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková ale upozorňuje, že pokud město souhlas odmítne, musí se o žadatele postarat.

„V případě, že vydají zamítavé stanovisko, tak budou muset zahájit s takovým člověkem komplexní sociální práci, aby zamezili tomu, že takzvaně neskončí na ulici. Tedy mít například kapacity v zařízeních sociálních služeb, v azylových domech a podobně,“ upozorňuje Beránková.

V celkem deseti bohumínských ubytovnách bydlí několik stovek lidí. Kousek od radnice je například ubytovna v bývalém hotelu Grand. Zůstat bez doplatku na bydlení si tady nikdo z oslovených nedokáže představit.

„Třeba u mě by to asi nešlo. Já beru strašně málo, beru šest tisíc,“ podotýká jedna z místních žen.

Povinnost souhlasu obce s doplatkem na bydlení prosadili v už platném zákoně o hmotné nouzi poslanci.

Martin Knitl, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme