Orlík nad Vltavou postaví čistírnu odpadních vod, v přehradě by mělo ubýt sinic

Orlík nad Vltavou bude mít čistírnu odpadních vod. Ta by měla přispět ke zlepšení kvality vody v Orlické přehradě, kde zejména v letním období dochází k přemnožení řas a sinic. Zastupitelé včera potvrdili výběr firmy, která čističku a kanalizaci do konce října příštího roku postaví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orlík nad Vltavou | Foto: Agentura CzechTourism

Výstavba kanalizace a centrální čistírny odpadních vod přijde na 15 milionů korun a starosta obce Jiří Štrajt (nezávislý) hodnotí vysoutěženou cenu zakázky jako vynikající:

„My jsme počítali s částkou kolem 20 milionů, takže je to výrazná úspora pro obec. A pokud se ten rozpočet nějakým způsobem nepřetáhne, jako že by neměl, tak myslím, že během jednoho volebního období bude ten 20procentní podíl obce splacen,“ říká starosta Orlíku nad Vltavou.

Odborníci si od čističky slibují lepší kvalitu vody v přehradě. Hydrobiologická studie podle starosty Štrajta prokázala, že za přemnožení řas a sinic může z velké části právě splašková voda plná fosfátů a dusičnanů:

„Jednou třetinou se o to zasloužily právě odpadní vody z obcí, které leží přímo na březích Orlické přehrady. Obec Orlík má sice kolem 300 stálých obyvatel, nicméně přes léto je nás kolem tisíce, a přece jenom ty odpady potom už jsou znát. Pro přehradu to určitě bude mít velký význam.“

„Exemplárním příkladem může být Zvíkov, kde probíhá zkušební provoz. A tam už bylo úplně evidentní, že množství sinic se rapidně zmenšilo. V současné době probíhá zkušební provoz i v Kostelci nad Vltavou, což je vesnice naproti nám, a další na řadě jsme my,“ dodává starosta Orlíku.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme