Stavba má vzniknout na pravém břehu mimo hráz, půjde o tři přelivná pole. Předpokládaná hodnota zakázky je podle dřívějších informací 1,45 miliardy korun bez DPH.
Odvolací soud v Táboře ve středu potvrdil, že za usmrcení z nedbalosti na vodní nádrži Orlík musí obžalovaný Christoph Steinert zaplatit pozůstalým 1,4 milionu korun.
Plavci by se letos v řekách a přehradních nádržích měli cítit bezpečněji. Podle starostů obcí u velkých přehrad jsou ale chystaná omezení pro lodě a skútry nedostatečná.
Největší z přehrad Vltavské kaskády zatopila deset obcí s téměř sedmi stovkami obytných a hospodářských staveb. Hladina vystoupala až k zámku Orlík; původně stál na skále nad hlubokým údolím. Podívejte se, jak dřív vypadal soutok Vltavy s Otavou a poslechněte si reportáž Československého rozhlasu z 22. prosince 1961, kdy vodohospodáři gigantickou stavbu uvedli do provozu.
Písečtí policisté obvinili devatenáctiletého řidiče vodního skútru, který v červenci způsobil smrt mladé ženy na Orlické přehradě. Obviněn je ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.
Na přehradách Orlík a Slapy by mohlo být bezpečnější koupání. Kvůli ochraně plavců totiž na vodních nádržích vznikne celkem 16 ploch, do kterých nebudou moct vjíždět motorová plavidla. Rozhodl o tom ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO. V okolí těchto míst se navíc budou muset čluny a další plavidla pohybovat maximálně desetikilometrovou rychlostí.
Kvůli nehodě na přehradě Orlík, při níž přišla v neděli o život 18letá dívka, připojují místní obyvatelé podpisy pod petici za omezení plavby. Informuje o tom dnešní MF Dnes. Státní plavební správa prý zároveň slibuje změny značení, které by měly zpřehlednit provoz na českých řekách a přehradách.
Po střetu vodního skútru s loďkou na přehradě Orlík byla dnes odpoledne těžce poraněna osmnáctiletá dívka, po letecké přepravě do nemocnice zemřela. Další dva muži, kteří byli na plavidlech, utrpěli méně vážná zranění. Okolnosti nehody zjišťují písečtí kriminalisté.
Ministerstvo zemědělství rozhodlo o zvýšení retenčního prostoru Orlické přehrady. Z původních 62 milionů na 93 milionů metrů krychlových. Kaskáda tak lépe ochrání před záplavami obce na dolním toku Vltavy.
Hladina Orlické přehrady možná trvale poklesne. Už letošní sucho ji snížilo o devět metrů oproti průměru. S dlouhodobým snížením počítá nový manipulační řád vltavské kaskády, který teď posuzuje ministerstvo zemědělství. Pokud plán vodohospodářů povolí, zvětší se o polovinu prostor na zadržení případné menší povodňové vlny. Některé obce to vítají, jiné méně.
Požár v kabelové šachtě přímo uvnitř hráze největší vodní elektrárny v České republice, na Orlíku nedaleko Příbrami, dnes cvičně likvidovali hasiči. Simulovaně hořet začalo krátce po osmé hodině ráno.
Hygienici varují před koupáním v některých vodních nádržích. Velmi nekvalitní voda je v rybníku Hnačov v Plzeňském kraji a u jihočeského Orlíku v místech Vojníkov a Podolsko. Problémy jsou také na libereckém koupališti Chrastava.
Největší česká klasická vodní elektrárna Orlík na řece Vltavě je po pravidelné údržbě. Specialisté prošli místa, kde při provozu proudí 150 metrů krychlových vody za sekundu. Testy prošla i část turbín, které ročně vyrobí elektřinu pro více než 150 tisíc domácností na pomezí středních a jižních Čech.
Rozhlednu na hradě Orlík v Humpolci vyrobí firma z Třeště. Vyhrála výběrové řízení a na kovové konstrukci začne pracovat co nejdříve. Nebude ji ale stavět přímo na hradě. To podle starosty a občanského demokrata Jiřího Kučery není možné.
Obyvatele Humpolce rozděluje návrh rozhledny na nedalekém hradě Orlík. V anketě na webových stránkách města je polovina lidí pro a polovina proti. Kritikům se nelíbí zejména vzhled vyhlídky - je prý příliš moderní.
Orlík nad Vltavou bude mít čistírnu odpadních vod. Ta by měla přispět ke zlepšení kvality vody v Orlické přehradě, kde zejména v letním období dochází k přemnožení řas a sinic. Zastupitelé včera potvrdili výběr firmy, která čističku a kanalizaci do konce října příštího roku postaví.
Se stavbami zdvihadel na Slapech a na Orlíku by se podle plánů Ředitelství vodních cest (ŘVC) mohlo začít možná už za dva roky. Vltava mezi Prahou a Českými Budějovicemi by pak mohla být splavná kolem roku 2025. Splavnění by podle ŘVC zvýšilo rekreační využití území.
Vodní záchranná služba si na sebe musí vydělat prakticky sama a peníze jí nestačí. Záchranáři hospodaří s rozpočtem jeden a půl milionu korun. Asi 1400 mužů a žen tak stejně jako v minulých letech slouží zadarmo. Utonulých v Česku přitom rok od roku přibývá.
Největší vodní dílo v České republice - Orlická přehrada - letos slaví padesát let od uvedení do provozu. Stavba přehrady začala v roce 1954 a koncem roku 1961 už fungovala první turbína. V roce 2002 musela hráz přehrady Orlík vzdorovat přetížení, se kterým při stavbě nikdo nepočítal. Tisíciletá voda, která se tudy přehnala, potvrdila, jak dobře je hráz postavená.
Obchvat Třemošné u Plzně zůstane otevřený. Občanské sdružení Orlík dnes stáhne návrh na předběžné opatření u pražského soudu. Podalo ho tam kvůli hluku z nové silnice. Členové sdružení se ale nakonec s představiteli plzeňského kraje dohodli na splnění svých požadavků. Podél silnice se postaví protihluková stěna.