Policisté na Teplicku hledali nelegální běžence a kontrolovali technický stav kamionů

Do poloviny tohoto roku policisté na území Ústeckého kraje odhalili přes 200 nelegálních běženců. Často se ukrývají v nákladových prostorech kamionů nebo cestují s padělanými doklady ve vozidlech s českou registrační značkou. Právě na lidi, kteří se snaží ilegálně dostat přes naše hranice, se proto zaměřily kontroly policistů na Teplicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté kontrolovali při závodech Velké ceny v Brně především motocykly a dodávky | Zdroj: ČTK

Policisté si dnes u výjezdu z Teplic na Prahu a Ústí nad Labem posvítili na řidiče kamionů a dodávek. Na co se zaměřili, upřesnila policejní mluvčí Šárka Poláčková.

„Kontrolují dodržování dob řízení i dob odpočinku, přestávek, technický stav vozidla, doklady k vozidlu, doklady řidiče. Kontrolují zajištění nákladu, vozidla váží, aby nedocházelo k přetížení vozidel.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Policejním kontrolám přihlížel na Teplicku i reportér Jan Beneš

Kontroly odhalují většinou překročení povolené rychlosti během jízdy, časté je také porušování doby řízení a odpočinku. „Pokud jde o přetížení vozidel, mají problémy zejména řidiči dodávek,“ doplňuje Šárka Poláčková.

Řidič Pavel prošel prohlídkou bez problémů, kontroly mu nevadí. „Je to úplně v pořádku, je to pro naši bezpečnost. To se nedá nic dělat, člověk to musí respektovat,“ říká.

O pár kilometrů dál na stejné silnici, jen v protisměru, jiná policejní hlídka kontroluje většinou dodávky a kamiony se zahraniční poznávací značkou. Policisté hledají nelegální běžence. Podle čeho vozidla vybírají, vysvětluje jeden z policistů. „Vybíráme je podle státní poznávací značky a podle národnosti, která v tom autě jede.“

Mezi takzvaně riziková vozidla patří podle něj dodávky z Rumunska, Maďarska nebo ze států bývalé Jugoslávie. Policisté ale například kontrolovali i luxusní Porsche s běloruskou státní značkou.

„Bylo v pořádku, oba cizinci, kteří cestovali ve vozidle, měli cestovní doklady a v nich vylepená víza, která je opravňují k pobytu na území České republiky,“ potvrzuje policista.

Přes Ústecký kraj běženci často míří do Německa

Kvůli ověření pravosti cestovních dokladů je u dnešní kontroly k dispozici i takzvaný schengenbus, tedy dodávka vybavená moderní technikou.

„Doklad vložíme do UV světla, kontrolujeme jeho luminiscenci, ta musí být snížená, protože doklad je vyráběn z ceninového papíru. Vidíte, že razítka vtištěná do pasu na hraničních přechodech jsou taky tištěna speciální barvou, která nám svítí, a následně kontrolujeme, jestli nebyly provedené nedovolené zásahy do dokladu,“ popisuje Milan Rozsíval z cizinecké policie, jak probíhá kontrola cestovního pasu.

Doklady měli v pořádku i Číňané ve voze s pražskou značkou s kufrem napěchovaným českým porcelánem. Ústecký kraj patří mezi ta místa v republice, kudy běženci přejíždějí do Německa nejčastěji.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme