Sbírka na pomoc lidem z frenštátského domu přinesla už 5 milionů korun

V Česku se zvedla nečekaná vlna solidarity s obětmi výbuchu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na speciálním kontě pro obyvatele zničeného panelového domu, kde o víkendu zemřelo minimálně pět lidí, se už sešlo víc než pět milionů korun. Velký zájem pomáhat registruje i frenštátská charita. Během týdne tam přicházely stovky lidí a nosily oblečení i další materiální pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči s pomocí těžké techniky odklízejí trosky zříceného panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm | Zdroj: ČTK

Podle starostky Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňky Leščišinové teď postižení lidé ale nejvíc potřebují klid a čas se se situací vyrovnat.

„Nejvíc potřebují mít bezprostředně klid, psychickou pohodu a být ve svých rodinách. Všichni postižení vědí, že je tu pro ně nachystána obrovská materiální pomoc, dostávají v těchto dnech už i finanční pomoc. Nicméně zatím nevyužívají oficiálně ani nabídky bydlení, ani ostatní. Nechávají si asi čas pro to, aby se sami mohli se situací, ve které se ocitli, srovnat,“ říká starostka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pomoci pro pro lidi ze zničeného panelového domu mluvila na Radiožurnálu starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová

Na speciálně zřízeném kontě, jehož číslo je 3880277/0100, se sešlo už víc než pět milionů korun. Město zatím nesdělilo, jak peníze rozdělí.

„Podle účelu vyhlášené sbírky jsou to prostředky, které jsou určeny na vyřešení budoucího bydlení. Takže s touto částkou teprve budeme pracovat, až bude uzavřeno veškeré vyšetřování, až dostaneme oficiální zprávu. Potřebujeme se také dohodnout na určitých pravidlech, která chci předložit na zastupitelství, abychom je schválili,“ vysvětluje Leščišinová.

I nadále je podle ní poptávka po novém spodním prádle, povlečení, ručnících, peřinách nebo dekách. Potřeba je i vybavení kuchyní a drobné elektrické spotřebiče. Zájemci, kteří chtějí darovat větší zařízení jako ledničky či nábytek, by měli nejprve charitu kontaktovat prostřednictvím telefonního čísla 556 836 937.

Propanbutanové lahve se v domě nenašly

Frenštátu pomáhají také další obce. „A to obrovsky. My teď zpracováváme jejich seznamy, opravdu od malých obcí až po velká města, magistrátní města. Musím říct, že nám nabídlo pomoc také ministerstvo financí, sám pan ministr nás oslovil,“ říká starostka a dodává:

„Stejně jako krajský úřad prostřednictvím pana hejtmana. Náklady města obrovsky narůstají právě ve spojení s demolicí toho domu, tam budeme spolupracovat a oni jsou připraveni nám pomoci s pokrytím nákladů, které vyčíslíme, až bude celá záležitost uzavřena.“

Krajští hasiči dnes potvrdili, že v troskách domu nenašli stopy po propanbutanových lahvích, neobjevili je ani v odvezených sutinách na skládce. Vyvrátili tak spekulace, které se městem ihned po tragédii začaly šířit, totiž že 57letý muž z přízemí láhve v domě nastražil a ty pak vybuchovaly.

Místní ale dále tvrdí, že muž byl lahvemi pověstný a neustále s nimi něco svařoval. Nové informaci se tak diví. Vyšetřovatelé nyní pracují s verzí porušených nebo otevřených rozvodů plynu.

Alžběta Havlová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme