Sklářská huť František z roku 1882 dostala původní podobu. Bude v ní Centrum sklářského umění

Desítky lidí se v Sázavě přišly podívat na opravenou sklářskou huť František z roku 1882. Byli mezi nimi také bývalý zaměstnanci, kteří zde prožili díky svým rodičům své dětství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náklady na znovuzrození hutě František budou kolem 130 milionů korun

Náklady na znovuzrození hutě František budou kolem 130 milionů korun | Foto: Věra Hájková | Zdroj: Český rozhlas

Za obnovou sklářské Hutě František je rodina Vieweghova, která byla u první myšlenky na znovuzrození hutě. Slávka Vieweghová tím splnila přání svého manžela, který v závěti odkázal přes půl milionu korun na první kroky vedoucí k záchraně skláren.

„V roce 1964 nastoupil na umístěnku do skláren Kavalír a pracoval tam jako technolog až do roku 1995. Pak se stal starostou Sázavy, takže měl vztah ke sklu i k městu. Takže v huti se skloubily tyto dvě věci, protože huť byla ostudou města,“ vysvětluje pohnutky svého muže Slávka Vieweghová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve sklářské huti František natáčela redaktorka Věra Hájková

I když byl původní stav velmi žalostný, podařilo se vše zachránit nebo alespoň podle původních plánů obnovit. Mezi nejzajímavější část sklárny patří hala, kde skláři pracovali.

„Na východní straně se nachází čtyři vychlazovací pece. Poslední je pánvová pec, která sloužila na předehřívání pánví. Pec se nám nedochovala, ale podzemí této pece, které bylo prapůvodní včetně historických teplovzdušných a technických kanálů, nám pod podlahou zůstalo,“ vysvětluje Ivo Knížek, který dělal stavební dozor.

„Abychom i návštěvníkům centra mohli poodhalit, po čem chodí, tak část, kterou my vzletně nazýváme vykopávky, jednotlivé kanály odhalují. Je tam vidět, jak to všechno fungovalo,“ dodal Knížek.

Při rekonstrukci byl odhalen například i původní komín. Jeho spodní část byla celá zastavěná a na světlo se dostala po osmdesáti letech.

Prostory skláren se už brzy začnou plnit. „Lidé, kteří sem přijdou, uvidí velmi zajímavé propojení expozice a dílenského prostoru. Budou si moci vyzkoušet také jednotlivé technologie tak, jak vznikají. Uvidí některé skláře při práci, jak se dělá forma nebo jak se fouká sklo,“ popisuje Martina Kulhavá ze společnosti Cesty skla.

Náklady na znovuzrození hutě František budou kolem 130 milionů korun. Většina peněz přišla z Evropské unie.

Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme