Stát už rybářům nebude nahrazovat škody způsobené kormorány

Rybáři přestanou dostávat od státu náhradu škod, které jim každoročně působí kormoráni. Ti se přitom za posledních několik let v Česku značně rozšířili a doslova hodují na českých rybnících a řekách. Tito vodní ptáci přestali být ohroženým druhem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kormorán velký

Kormorán velký | Foto: Słavomir Staszczuk, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

"Kormorán je strašně chytrý pták. Protože ten loví ve skupině. Vyženou rybu až do mělčiny, kde ji potom prostě i sbírají a potloukají. Oni jich tolik nesežerou, jako potlučou. A potlučou já řeknu dvě třetiny obsádky, která potom plísní a marodí. Případně to potom sníží přírůstky a nebo dojde k tomu úhynu, což znamená další ztrátu," popisuje Pavel Bergr z Rybářství Chlumec nad Cidlinou.

Jen na Chlumecku se v zimních a jarních měsících vyskytují stovky kormoránů, kteří přilétávají k tamním rybníkům jako k prostřeným stolům. Jeden kormorán má podle encyklopedie denně spořádat půl kilogramu ryb, ve skutečnosti je to ale podle rybářů mnohem víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O škody způsobené kormorány se zajímal redaktor Bohuslav Štěpánek

"Ty dva tři miliony, to jsou napáchané škody, které jsou tak nějak zaplacené. Ale škoda, kterou kormoráni způsobují v globálu, se pohybuje kolem pěti sedmi milionů. Je několikrát větší. Pokud počítáte to, co uhyne až potom následně, a započítáte do toho ještě přírůstky, ztrátu, prostě další léta, které jsou jenom za to, že to zaplísní … To se snad ani nedá spočítat," dodává Pavel Bergr.

Stát rozhodl o vyjmutí kormorána velkého ze seznamu zvlášť chráněných živočichů, a to od letošního dubna. Současně ale také přestane rybářům nahrazovat způsobené škody. K odstřelu kormorána bude potřeba povolení obce s rozšířenou působností. Odstřel ale navíc není příliš účinný.

"Nejúčinnější forma snižování stavu kormoránů, přímá likvidace vajec, by měla probíhat na těch hnízdištích, to znamená na dalekém severu, ve Skandinávii. Je to nejúčinnější metoda," vysvětluje David Číp z Českého svazu ochránců přírody.

Problém je ale v tom, že Skandinávci to nechtějí financovat, stejně tak čeští rybáři. Nezbývá než hejna kormoránů plašit.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme