Šumavský folklorní festival pokračuje tradičním plavením dříví

Schwarzenberský plavební kanál propojil v 18. století povodí Vltavy s povodím Dunaje. A to hlavně proto, aby bylo možné dopravovat dříví z hlubokých lesů Šumavy do míst s hustým osídlením. Od poražení stromu až na sklad dřeva do Vídně trvala dřevu cesta pouhých 8 dnů, což byl na tu dobu nepředstavitelný výkon. Dnes bude možné na Jeleních Vrších na Šumavě vidět, jak takové plavení dřeva vypadá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schwarzenberský plavební kanál I | Foto: Romana Kostohryzová

„Budeme začínat o půl dvanácté u horního portálu tunelu. Začneme vyprávěním pohádek z obou stran Šumavy. Posléze vyrazí harmonikář a povede návštěvníky k pódiu, kde bude pokračovat setkání s folklórem,“ říká plavební ředitel Hynek Hladík a pokračuje:

„Bude tam vystupovat folklórní soubor Libín-S Prachatice, pak už se budeme připravovat na jeden z vrcholů odpoledne, tedy plavení dřív. To budeme plavit od myslivny na Jeleních vrších až k potoku Vršice. Bude se plavit dříví dlouhé i polenové, jak tomu bývalo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O programu folklorního festivalu informovala reportérka Kristýna Barchini

Ne každý ale dojde až k místu, kde se bude dříví vytahovat ven. Před patnáctou hodinou proto vystoupí kapela souboru Libín-S Prachatice před stodolou domu číslo 13 na Jeleních Vrších. Vybídne tak lidi, aby si šli poslechnout další příběhy ze Šumavy.

„Bude to pozvánka na další vyprávění pohádek z obou stran Šumavy. Pohádky jak u tunelu, tak pak ve stodole, budou vyprávět dva vypravěči. Českou vypravěčkou je Helena Svobodová z Prachatic, které říkáme pohádková babička. Rakouským vypravěčem bude Helmut Dittmann, kterého přezdíváme Skřítek ze solné komory,“ dodává Hynek Hladík.

Výlet na plavení dřeva můžete spojit také s cyklovýletem podél celého Schwarzenberského kanálu.

Kristýna Barchini Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme