V benešovské nemocnici si mohou lidé vyzkoušet, zda zvládnou péči o seniora

Benešovská nemocnice nabízí pomoc rodinám, které se rozhodují, zda zvládnou péči o nemohoucího seniora. Mají tady takzvané pracoviště sociálních služeb. Tam mohou rovnou z nemocnice přijít pacienti, kteří se ze zdravotních důvodů už nemohou vrátit domů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační foto)

Senior (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V Benešovské nemocnici jsou velkou oporou rodinám, které se rozhodují, zda zvládnou péči o svého seniora.

Na pracovišti sociálních služeb si mohou vyzkoušet, co to obnáší. Podle pracovnice oddělení Marcely Kašpárkové je to složitá situace i pro samotné seniory.

„Je tam i náznak obavy, protože se bojí toho, jak to budou doma zvládat, aby nezatěžovali svoje děti. Je to sice super, že babička nebo dědeček budou strašně rádi v domácím zařízení, ale potom, když senior upadne nebo by si měl někde přihřát jídlo a nezvládne to, tak je to i pro něj stres, protože si najednou uvědomí, že to nezvládá.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nabídku péče o seniory na Benešovsku a možnost něco se v tomto ohledu přiučit se zajímala Věra Hájková

Když se rodiny rozhodují, kde dál bude jejich příbuzný žít, může je ovlivnit také skutečnost, že mohou využívat terénních sociálních služeb. Na Benešovsku je poskytuje například Petra Filipová.

„Ze sociálních služeb nabízíme osobní asistenci 24 hodin, potom pečovatelskou službu, dále odlehčovací službu a sociální poradenství, které může být osobně i přes telefon. Všechno je podle domluvy. Ze zdravotních služeb nabízíme všechny zdravotní výkony, máme domácí hospicovou péči.“

Přístup jedné návštěvnice pracoviště sociálních služeb naznačuje, že nebylo od věci přistupovat ke stáří zodpovědně ještě v době, kdy jsme plni síly.

„Já už seniory doma nemám, ale už jsem ve věku, kdy mě tyto věci začínají docela zajímat, protože potřebuji do budoucnosti vědět, jaké možnosti jsou, abych nezůstala potom někde ležet a nikde o mě nebylo postaráno.“

Pro ty, kteří se starají o své babičky a dědečky doma, existuje několik zajímavých rad. Dobré je motivovat seniory, aby se snažili o sebe alespoň v rámci možností starat a také se hýbat.

Důležité je udržovat paměť, třeba čtením, luštěním a také vyráběním různých dekoračních věcí. Podle Marcely Kašpárkové je třeba dobré to spojovat s ročním obdobím.

„Lépe si potom uvědomí, jaké je období. Někteří senioři, kteří jsou na lůžku a nemají zájem o okolí, díky tomu alespoň vědí, že je čas Vánoc nebo Velikonoc.“ Důležité pak prý je, aby jejich výtvory našly majitele a udělaly radost.

Simona Bartošová, Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme