V Nových Heřminovech se bude bourat. Povodí Odry se připravuje na stavbu přehrady

V Nových Heřminovech odstartuje první vlna demolicí. Státní podnik Povodí Odry tam postupně vykupuje domy, aby je nechal zbourat kvůli výstavbě přehrady, která je součástí vládou schválené protipovodňové ochrany Krnova a okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domy v karvinském Novém Městě čeká demolice (ilustrační foto) | Foto: Andrea Čánová

Místní obyvatele tento ochranný systém přitom rozděluje už několik let. Zatímco někteří tlaku podlehli a odstěhovali se jinam, jiní starousedlíci proti ní dál bojují.

„V žádném případě, to si nezaslouží, aby to tady dali pod vodu. Podle mě by to neměli udělat, to je holý nesmysl,“ říká Tonda, vytáhlý muž s igelitovou taškou v ruce.

V Nových Heřminovech pracuje jako dělník, osud obce mu není lhostejný. Pojí se k ní část jeho života, v dětství tam například jezdíval hrát fotbal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak pokračují přípravy na demolici domů a stavbu přehrady zjišťovala redaktorka ČRo Jana Jeckelová.

„Bohužel probíhají stále výkupy a lidé nám samozřejmě odcházejí, což je velmi negativní pro obec,“ říká místní starosta Radek Sijka z nezávislého sdružení.

První demolice opuštěných domů se blíží, stěžuje se Sijka. Podle něj je to předčasné, protože stále nebyl vydán územní plán s přehradou, chybí i územní rozhodnutí a stavební povolení.

„Bylo řečeno, že napřed budou realizována všechna doprovodná protipovodňová opatření a samotná hráz bude závěrečný prvek,“ vysvětluje starosta.

K zemi půjdou nejprve stavby dlouhodobě neobydlené, potvrdil Čestmír Vlček z Povodí Odry. Těžká technika se do opuštěných budov opře během léta a podzimu.

Protipovodňová ochrana na horním toku řeky Opavy | Foto: ČTK

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme