V obci Osoblaha na Bruntálsku zřejmě vzniká nová vyloučená lokalita
Do Osoblahy na Bruntálsku se stěhují nepřizpůsobiví občané z širokého okolí. V komplexu pěti panelových domů v centru obce se letos ubytovalo přes 40 nových lidí, nejčastěji z okolních vesnic. Místní teď kvůli tomu bojují s nepořádkem i s nárůstem kriminality.
Obec Osoblaha s počtem obyvatel přesahujícím lehce tisícovku leží v nejsevernějším cípu Moravskoslezského kraje těsně u hranice s Polskem. Trpí vysokou nezaměstnaností a lidé z ní proto vždy většinou odcházeli. Tento rok je tomu naopak.
Osoblaha se stala místem k bydlení pro takzvané nepřizpůsobivé občany, říká starostka Dagmar Macháňová. Podle ní začíná být situace neúnosná: „Sbíráme po příkopech pytle odpadků, pak jsou to krádeže v bytech – přes balkóny se dostávají do bytů a vykrádají, takže tohle tady v loňském roce ani v předešlých letech nebylo.“
Zvýšenou kriminalitu na Osoblažsku potvrdila i Ivana Křištofová z bruntálské policie: „Policisté v současné lokalitě osoblažska zaznamenali nárůst celkové kriminality. Všeobecně se jedná převážně o delikty majetkového charakteru: jsou to krádeže a vloupání do různých objektů.“
Také mladá maminka se třemi dětmi bydlí v panelákovém komplexu v Osoblaze několik let. Její manžel se s novými nájemníky popral a tak kvůli konfliktům se musela její rodina přestěhovat. Nespokojená je i další sousedka: „Jo to hrozný, hrozný život tady. Bojíme se vycházet.“
Majitel panelákových domů David Kotasem jakékoliv obavy ze vzniku vyloučené lokality odmítá: „Já si tam pořádně vybírám toho nájemníka. Pokud by začali být nějakým způsobem problémoví nebo nedej bože agresivní, tak okamžitě tito lidé u mě nebydlí.“ Nepřipouští ani nárůst konfliktů a nepořádku v ulicích.
V problémových oblastech České republiky funguje od roku 2008 vládní Agentura pro sociální začleňování. Svého zástupce má i na Bruntálsku, na Osoblažsko ale nezasahuje. Podobné problémy se sociálně nepřizpůsobivými lidmi hlásí v Moravskoslezském kraji i další města – nejčastěji Karviná či Havířov.