V šumavských obcích a v Plzni bodoval Schwarzenberg, přesto v kraji prohrál

Nový český prezident Miloš Zeman uspěl také v Plzeňském kraji. Získal zde 54,36 procent hlasů a porazil Karla Schwarzenberga se 45,64 procenty. Zeman zvítězil ve všech okresech v kraji kromě Plzně, kde naopak bodoval šéf diplomacie a TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z volebního štábu Karla Schwarzenberga | Foto: Filip Jandourek

Také v mnoha šumavských obcích hlasovali voliči pro Schwarzenberga. Do výsledků se tam promítly hlasy několika stovek přespolních voličů s voličskými průkazy. Na Horské Kvildě získal Schwarzenberg skoro 90 procent hlasů, na Modravě pak téměř 80 procent.

Porážky ministra zahraničí lituje Jaroslav Lobkowitz z vedení plzeňské TOP 09.

„Já jsem minulý týden mluvil s Karlem Schwarzenbergem a on říkal, že počítá s tím, že to dopadne 45 ku 55. To znamená on to přesně odhadl. Vlastně s tím počítal. Podle mě je to škoda pro nás, jak pro TOP 09, tak možná i pro republiku. Protože si myslím, že Schwarzenberg je ve světě známější a umí možná lépe reprezentovat. Ale není to žádná katastrofa, protože prezident u nás nevládne,“ vysvětlil.

Za neúspěchem je podle něj možné hledat několik příčin. „Karel Schwarzenberg má bohužel některá negativa, to znamená, že je mu někdy špatně rozumět. A na to tady lidé dost dají. A teď v poslední době proti němu byla taková dost ostrá kampaň. On není cizinec, on jenom žil v cizině,“ dodal.

Ke druhému kolu prezidentských voleb přišlo v Plzeňském kraji přes 58 procent voličů, o čtyři procenta méně než v prvním kole.

Nový český prezident Miloš Zeman byl v Plzeňském kraji nejúspěšnější na Tachovsku, kde získal skoro dvě třetiny hlasů.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme