Včelařská škola v Nasavrkách slaví 60. výročí. Vyučila přes dva tisíce včelařů

Až do počátku letošního roku byla včelařská škola v Nasavrkách republikovým unikátem. Existuje už 60 let a letošní oslavy jsou ve znamení naděje. Po letech nezájmu o včelařství se totiž opět hlásí žáci a vedení školy začíná přemýšlet o rozšíření studia. Dnes škola otvírá dveře všem zájemcům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

včely | Foto: Stanislav Peleška

„V našem arboretu máme dvě soch svatého Ambrože,“ vysvětluje při prohlídce areálu jeden z vyučujících Karel Sládek, který Radiožurnálu vysvětluje, proč je právě svatý Ambrož mezi včelíny.

„Je patronem včel a včelařů právě proto, že údajně z jeho úst vycházela moudrost sladká jako med.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem o včelařskou školu v Nasavrkách opět roste, natáčela tam pro Ranní Radiožurnál redaktorka Drahomíra Bačkorová.

V minulých letech ale zájem o včelařskou moudrost poklesl natolik, že učiliště muselo zrušit denní formu studia a vyučuje jen dálkově. Nová ředitelka, Markéta Kopáčková, má proto velký sen: „Ráda bych obnovila denní studium.“

A šance skutečně je. Zájem o včelařství pomalu roste a už dnes se hlásí 40 nových uchazečů o studium v příštím roce.

Kopáčková dodává, že dnes má škola 5 tříd. Věkové rozmezí žáků je od 20 do 65, polovina má vysokoškolské vzdělání a jsou mezi nimi i ženy. „V učebním oboru včelař se vzdělávají lékaři, veterináři, inženýři a podobně,“ doplňuje.

bre, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme