Volby do Senátu pokračují, první den přišla necelá pětina voličů

Druhým dnem dnes pokračují volby do Senátu. O obměně třetiny senátorů rozhodují voliči ve 27 volebních obvodech. K volebním urnám přišla včera necelá pětina oprávněných voličů. Nejvyšší účast zaznamenaly volební komise na východě Čech, naopak nejméně voličů přišlo k urnám na Karlovarsku, Ústecku, Blanensku a na severní Moravě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Senátu

Volby do Senátu | Zdroj: ČTK

V Praze se volí do Senátu ve 3 volebních obvodech – v Praze 6, 10 a 11. Ve všech obvodech budou voliči vybírat ze dvou kandidátů. Šance rozhodnout souboj kandidátů využila v první den první část voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRZ volby praha.mp3

„Není mi jedno, co se kolem mě děje. Pokládám to za svoji povinnost. Senát se projevuje jako velice dobrý, rozhodující orgán,“ říkají voliči, kteří už odvolili.

Podle redaktorky Českého rozhlasu Jitky Hanžlové, která sledovala dění ve volebních místnostech v Základní škole v Rybníčkách v Praze 10, přišlo v pátek 22 procent voličů.

V největším volebním okrsku na Jičínsku, ve 4. základní škole v Jičíně, kde je zapsáno přes tisíc voličů, svůj hlas odevzdalo přes 34 procent z nich.

Z Hořicka přišel údaj o 16 procentech, na Novopacku je 18procentní účast.

Malý zájem voličů podle expertů souvisí s tím, že ve finále už mnoho voličů nemá svého favorita. A také s tím, že lidé nemají k Senátu příliš velkou důvěru.

Bez komplikací

První den voleb probíhal bez větších komplikací, jen v Ostravě je zkomplikovala karanténa kvůli žloutence na jedné ze základních škol. Ve třídách, kam chodili nakažení žáci, totiž měly být volební místnosti. Úředníci tak museli na poslední chvíli přestěhovat tři volební místnosti do vyšších pater.

Zasáhnout do boje o složení Senátu mohou lidé ještě dnes, volební místnosti jsou otevřené od 8 do 14 hodin.

K prvnímu kolu, které se konalo před týdnem spolu s krajskými volbami, přišlo téměř 45 procent voličů.

Jitka Hanžlová, Alžběta Rákosová, Jan Piroch, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme