Vyhozené vánoční stromky končí v kompostu nebo jako palivo, v zoo je nechtějí
Tisíce vyhozených vánočních stromků začaly svážet technické služby z ulic měst a obcí na severu Čech. Otázku, co s nimi, řeší různě. Například v Mostě využijí rozštěpkované stromečky jako palivo.
V Mostě, ale i v jiných městech začínají lidé odkládat k popelnicím vánoční stromky. Sváží je pak malé náklaďáky a odváží většinou do sběrných dvorů.
Jeden takový právě přivezl stromky z ulic Mostu. Jan Hepnar z místních Technických služeb ví, kolik od rána přivezli stromků a co s nimi město dělá.
„Zhruba to vypadá na 30 vánočních stromků, pochopitelně, že po Třech králích se toto množství zvýší,“ informuje a dodává:
„Takže jsme operativně schopni a budeme svážet stromky k nám do našich prostor, kde budou po určitém období rozštěpkovány a připraveny na to, aby se daly dál využít. Většinou se tento materiál použije jako energetická surovina pro vytápění nebo výrobu elektrické energie.“
Například v Zoologické zahradě v Ústí nad Labem vyhozené vánoční stromky od lidí neberou. Je tady totiž velké riziko, že na nich bude zapomenutý háček nebo ozdoba, kterou pak zvíře může sníst a přivodit si tak vážné zranění.
Ze stejného důvodu nechtějí vyhozené vánoční stromky ani v chomutovském Zooparku.