Vyhozené vánoční stromky končí v kompostu nebo jako palivo, v zoo je nechtějí

Tisíce vyhozených vánočních stromků začaly svážet technické služby z ulic měst a obcí na severu Čech. Otázku, co s nimi, řeší různě. Například v Mostě využijí rozštěpkované stromečky jako palivo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odložit stromky k popelnicím je pro lidi pohodlné. | Foto: F. Tichý

V Mostě, ale i v jiných městech začínají lidé odkládat k popelnicím vánoční stromky. Sváží je pak malé náklaďáky a odváží většinou do sběrných dvorů.

Jeden takový právě přivezl stromky z ulic Mostu. Jan Hepnar z místních Technických služeb ví, kolik od rána přivezli stromků a co s nimi město dělá.

„Zhruba to vypadá na 30 vánočních stromků, pochopitelně, že po Třech králích se toto množství zvýší,“ informuje a dodává:

„Takže jsme operativně schopni a budeme svážet stromky k nám do našich prostor, kde budou po určitém období rozštěpkovány a připraveny na to, aby se daly dál využít. Většinou se tento materiál použije jako energetická surovina pro vytápění nebo výrobu elektrické energie.“

Například v Zoologické zahradě v Ústí nad Labem vyhozené vánoční stromky od lidí neberou. Je tady totiž velké riziko, že na nich bude zapomenutý háček nebo ozdoba, kterou pak zvíře může sníst a přivodit si tak vážné zranění.

Ze stejného důvodu nechtějí vyhozené vánoční stromky ani v chomutovském Zooparku.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme