Vzdělání lodníků z Děčína bude opět platit v zahraničí. Ale až od příštího roku
Střední škola lodní dopravy v Děčíně, jediné učiliště v České republice, které vychovává budoucí lodníky, získala znovu akreditaci Rýnské komise. Díky tomu bude tamní vzdělání opět uznávat i zahraničí, kde hledá práci 90 procent českých lodníků. Než se tak však skutečně stane, ještě to chvíli potrvá.
Jako jediní v České republice se studenti ve školní době učí kotvit nákladní loď, opravovat její motory a mají šanci stát se v budoucnu i kapitány. Kvůli dětskému snu podstupují tři roky náročné výuky na učilišti v Děčíně.
Od roku 2011 jsou však podle pravidel v Evropské unii stejně nekvalifikovaní pro práci na lodi jako výletníci na parníku. Rýnská komise totiž přestala jejich vzdělání a funkci „matrose“ uznávat, čímž se z absolventů školy rázem stali nekvalifikovaní plavčíci – deckmani. Znamená to pro ně výraznou komplikaci.
O dění kolem mezinárodního uznání lodnického vzdělání z Děčína se zajímala redaktorka ČRo Iva Zítková
„To je jediný důvod, proč ještě nemám práci,“ vysvětluje Jiří Ledvina, který školu dokončil loni.
„Deckman je člověk, který nemusel ani vyjít základní školu, je mu 15 let a nemá vůbec žádné vzdělání,“ vysvětluje Rudolf Žák z personální agentury, která práci lodníkům zajišťuje. „Bohužel naše personální agentura není schopná pro tyto lidi sehnat zaměstnání,“ doplňuje Žák.
Škola rok bojovala o akreditaci, kterou nakonec získala. Kvůli složitému schvalování však bude platná až od příštího roku.
„Když vylezete ze školy, budete to muset stejně dojezdit, abyste měli 180 dnů na plavidle, ale bohužel taky v hodnosti deckmana,“ vysvětluje ředitelka Jana Férová studentům, co je čeká. „A úderem prvního prosince 2015 vám to všechno uznají. Takhle to prostě funguje,“ dodává.
Absolventi se tak ještě nějaký čas budou muset spokojit s horšími nabídkami. „Budu muset počkat a budu mít menší plat,“ konstatuje student David Gaži.