Z pražského Kongresového centra slanili vozíčkáři. I tím pokračují oslavy Jedličkova ústavu

Ze střechy Kongresového centra na pražském Vyšehradě dnes slanili vozíčkáři. Slanění handicapovaných bylo součástí festivalu Pojď dál, kterým Jedličkův ústav slaví 100. výročí založení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slaňování vozíčkářů z Kongresového centra. Uprostřed Olga Vikturnová | Zdroj: ČTK

Vozíčkáři začali slaňovat z rantlu budovy, kam se dostali po speciálně přidělané plošině, po 11. hodině dopoledne. „Každý vozíčkář je sám o sobě v horolezeckém, celotělovém úvazku. Máme tady postavené nosné lešení a pevné kotvící body. Jsou tedy jištěni horním jištěním a pomocí kladek a jistících svírek jsou spouštěni dolů,“ vysvětlil vedoucí horolezců Martin Trčka.

Pohled na ně byl ale až neuvěřitelný. K tomu, aby se dostali i s vozíky ze střechy dolů, jim totiž nepomáhal žádný jeřáb, plošina ani výtah. Všichni slaňovali dolů jen s běžnou horolezeckou výbavou, pouze za asistence hasičů a horolezců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slanění vozíčkářů sledovala také redaktorka Magdalena Medková

„Mám rád takovéto adrenalinové zážitky a tohle je pro mě velká výzva, protože z budovy jsem ještě nikdy neslaňoval,“ řekl těsně před slaněním Tomáš Pik.

Ze střechy Kongresového centra slanili v průměru asi za tři minuty. „Byl to úžasný zážitek. Byla to menší výška, než jsem předpokládal,“ shrnuje Pik.

Ze zdola je podporovaly desítky přihlížejících a také kapela The Tap Tap. Ta, přestože jako organizátor akce přiznala, že je malinko nervózní, na sobě nedávala nic znát.

Slaňnění je součástí festivalu Pojď dál, který pokračoval průvodem handicapovaných za doprovodu bubnů Tam Tam Batucada a The Tap Tap od Kongresového centra do areálu Jedličkova ústavu.

Právě tam program ještě pokračuje. Vyvrcholit by měl vystoupením kapely The Tap Tap, která je složená ze svěřenců Jedličkova ústavu.

Magdaléna Medková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme