Basketbalistky budou hrát na ME o zlato

České basketbalistky se nevrátí z evropského šampionátu bez medaile. V semifinále si v řeckém Patrasu poradily s Polskem 74:66 a kromě postupu do finále si zajistily také úřast na olympijských hrách v Aténách v roce 2004. O titul mistryň Evropy budou naše hráčky bojovat v neděli od devatenácti hodin s Ruskami. Ty porazily Španělsko 78:71.

zase pod košem

zase pod košem | Foto: BK Žabiny

Úvod zápasu se českým basketbalistkám příliš nevydařil, ruce jim svazovala velká nervozita. Polky přesněji kombinovaly, lépe střlely a brzy získaly náskok 6:1 a v páté minutě už 16:7. Naděje českého týmu držela Lucie Blahůšková, která za první poločas zaznamenala dvacet bodů. V osmé minutě se českým hráčkám podařilo vyrovnat na 16:16, čtrnáct bodů patřilo právě Blahůškové. V poslední sekundě první čtvrtiny se však Polkám podařilo vstřelil koš za tři body a vrátila se jim opět herní pohoda. Ta se odrazila i na získání náskoku 27:18. Hlavními oporami týmu byly 214 centimetrů vysoká Dydeková, Trzesniewská a Bybrzická. Češkám ale nechyběla bojovnost a postupně nepříznivý výsledek otočily. Závěr poločasu patřil Večeřové, která sérií devíti bodů získala poprvé v zápase českému týmu vedení 30:28. Jenže těsně před poločasem se díky trojkám Cupryšové dostaly Polky do pětibodového náskoku.

Po změně stran české reprezentantky zrychlily a zpřesnily hru v obraně a začaly znovu smazávat náskok soupeřek. Hra se přiostřila, což odnesla po souboji s Dydekovou Hamzová tržnou ránou v obličeji a poraněním zubů. Polky sice vsadily na tvrdost, ale na rozdíl od první půle zvládly Češky lépe koncovku třetí čtvrtiny a získaly pětibodový náskok. Závěrečná desetiminutovka už patřila jednoznačně českým basketbalistkám. Po trojce Hamzové vedly čtyři minuty před koncem 67:60. Polkám docházely síly a přestala se jim dařit střelba. Český tým dovedl zápas k výhře 74:66 a může se těšit nejen na finále, ale také do Atén na olympijské hry.