Předával medaile a líbal na ústa. Předsedu španělského fotbalu nařkli ze sexuálního obtěžování

Velké pozdvižení vyvolal předseda španělské fotbalové federace Luis Rubiales líbáním hráček při slavnostním ceremoniálu po finále mistrovství světa. Ostrou kritiku sklidil především za chování k Jennifer Hermosové, kterou políbil přímo na ústa. Španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová to na sociálních sítích označila za formu sexuálního násilí.

Madrid (Aktualizováno: 16:51 21. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda španělské fotbalové federace Luis Rubiales líbáním hráček při slavnostním ceremoniálu po finále mistrovství světa pobouřil širší veřejnost

Předseda španělské fotbalové federace Luis Rubiales líbáním hráček při slavnostním ceremoniálu po finále mistrovství světa pobouřil širší veřejnost | Zdroj: Reuters

„Člověk by neměl předpokládat, že políbit někoho bez souhlasu je něco, co se prostě dělá,“ napsala Monterová na sociální síti X, dříve twitter. „Je to forma sexuálního násilí, kterou my ženy trpíme každý den, která byla dosud neviditelná, a kterou ale nesmíme přijmout za normu,“ dodala pětatřicetiletá politička. „Důležitý je souhlas. Jen ano je ano,“ zdůraznila.

Znechucení neskrývala ani ministryně pro sociální práva Ione Belarraová. „Všichni jsme si pomysleli: Když tohle udělá před očima celého světa, co asi potom dělá v soukromí? Sexuální násilí na ženách musí skončit,“ napsala na platformě X.

Pětačtyřicetiletý Rubiales při slavnostním předávání medailí španělským fotbalistkám, které v nedělním finále MS v Sydney porazily Anglii 1:0, každou hráčku těsně objal a všechny líbal na tváře. Hermosovou ale navíc políbil přímo na ústa.

Později se omluvil

Na videu z šaten novopečených šampionek, které zveřejnil list El Mundo a další média na sociálních sítích, je slyšet, jak Hermosová říká spoluhráčkám, že se jí to nelíbilo.

V pozdějším vyjádření fotbalového svazu pro španělskou tiskovou agenturu EFE incident zlehčila.

„Bylo to vzájemné gesto, které bylo naprosto spontánní, vyvolané obrovskou radostí z toho, že jsme vyhráli mistrovství světa,“ citoval svaz Hermosovou. Další otázku na toto téma v rozhlasové stanici COPE Radio už nejlepší střelkyně španělské reprezentace odmítla rozebírat.

„Přála bych si, aby vytvořili kontroverzní téma zahrnující někoho jiného. Jsem mistryně světa a to je to, na čem záleží,“ uvedla.

Po vypuknutí skandálu se v pondělí Rubiales za své chování omluvil ve videu na sociálních sítích. “Musím přiznat, že jsem udělal velkou chybu. Bylo to bez zlého úmyslu v okamžiku velkého vzrušení. V té době nám to přišlo přirozené, ale z pohledu zvenčí to způsobilo rozruch. Musím se omluvit, poučit se z toho a uvědomit si, že když jsem prezident, musím být opatrnější,“ uvedl Rubiales.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme